| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Zakup mieszkania – jakie kryteria bierzemy pod uwagę?

Zakup mieszkania – jakie kryteria bierzemy pod uwagę?

Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na cenę czy lokalizację lokalu. Jakie kryteria są dla nas najważniejsze przy zakupie nieruchomości?

Mieszkanie o metrażu od 60 do 80 mkw. kupiłby już tylko co piąty potencjalny stołeczny nabywca. Z kolei nieruchomości powyżej 80 mkw. interesują 19 proc. ankietowanych poszukujących mieszkania. Takie preferencje mają swoje uzasadnienie. Zdarza się, że różnica w cenie między najbardziej pożądanym przez kupujących mieszkaniem 50-metrowym (51,5 mkw. wg lipcowych danych GUS), a lokalem o 10 czy nawet 20 metrów większym jest niewielka i całkowicie do zaakceptowania.

Najtańsze są największe mieszkania

Jak podają analitycy Emmerson, w Warszawie najwyższa cena 1 metra kwadratowego na rynku deweloperskim dotyczy mieszkań o metrażu mieszczącym się w przedziale od 41 do 60 mkw., a więc tych najbardziej poszukiwanych. Jednak mimo wyższej stawki za mkw., całkowita cena lokalu mieszkalnego jest niższa. A to ma duże znaczenie w obecnej sytuacji, kiedy pożyczkobiorcy mają obniżoną zdolność kredytową.   

Najniższe stawki osiągają zaś mieszkania największe. Dodatkowo, to właśnie duże metraże najchętniej obejmowane są promocją przez deweloperów. Na rynku stołecznym można znaleźć atrakcyjne oferty cenowe szczególnie w przypadku dużych mieszkań, które zostały już oddane do użytkowania.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomość – jak zarobić?

Niskie ceny za metr w gotowych inwestycjach

Niektórym propozycjom warto się przyjrzeć bliżej, bo cena za metr jest w ich przypadku znacznie niższa, niż średnia obowiązująca w danej dzielnicy czy całym mieście. Przykładowo na zlokalizowanym na Bemowie, chętnie wybieranym teraz przez kupujących, Osiedlu Lazurowa przy ulicy Batalionów Chłopskich można kupić gotowe mieszkania w cenie od 6200 zł/mkw., podczas gdy średnia stawka dla tej dzielnicy jest znacznie wyższa. Na koniec sierpnia br. według danych serwisu GazetaDom.pl przeciętna cena w Bemowie wynosiła 7500 zł/mkw., a w całej Warszawie ponad 7900 zł/mkw.  

Jeśli więc wbrew obowiązującemu trendowi popytowemu możemy pozwolić sobie na zakup mieszkania większego niż standardowo teraz wybierane, należałoby poszukać atrakcyjnych ofert, rozpatrując także stawkę za metr kwadratowy. Okazyjne kupno większego lokalu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Każda późniejsza zmiana mieszkania na większe będzie wymagała znacznie więcej zaangażowania i wysiłku, choćby ze względu na konieczność spełnia szeregu formalności.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK