| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji. W ciągu roku rozpoczęto 154,9 tys. inwestycji mieszkaniowych – najmniej od kwietnia 2010 r. Co spowodowało, że deweloperzy ograniczyli liczbę nowych budów?

Wg danych GUS, w ostatnich 12 miesiącach oddano do użytkowania 125,2 tys. mieszkań. Porównując ten wynik z analogicznym, wcześniejszym rocznym okresem, przyrost liczby lokali jest mniejszy o 17,6 tys. sztuk (12,3 proc.). Jednak delikatnych oznak poprawy sytuacji można dopatrywać się po wzroście ich liczby o 0,2 proc. w porównaniu miesiąc do miesiąca. Ostatni taki przypadek miał bowiem miejsce we wrześniu ubiegłego roku, choć należał raczej do gatunku tych bardzo niewielkich (0,02 proc.), a jeszcze wcześniej w marcu 2010 roku (1,14 proc.). Może to być sygnałem, że tendencja spadkowa została powstrzymana i w połączeniu z efektem coraz niższej bazy sprzed roku, w nadchodzących miesiącach będziemy obserwować wzrost liczby oddawanych do użytkowania jednostek mieszkalnych. Największego udziału w potencjalnym wzroście spodziewamy się po deweloperach, którzy wiosną ubiegłego roku rozpoczynali dużo nowych inwestycji, które – zgodnie z założeniem, że przeciętny czas realizacji inwestycji przez deweloperów to ok. 18 miesięcy – powinny być oddawane do użytkowania w końcówce bieżącego roku.

Zobacz także: Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – zmiany Senatu

W sierpniu, drugi miesiąc z rzędu, wyraźny spadek odnotowano pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W skali 12 miesięcy naliczono ich 154,9 tys., czyli najmniej od kwietnia 2010 roku. Roczna dynamika spadku wyniosła 3,8 proc. (przed miesiącem było to 2,5 proc.), zaś miesięczna 0,4 proc. Największy w tym udział mają deweloperzy, którzy w porównaniu z ubiegłym rokiem rozpoczęli budowę o 2,6 tys. mniej lokali, czyli o 4,15 proc. Stabilizatorem rynku są inwestorzy indywidualni, którzy mają największy udział w liczbie rozpoczętych inwestycji. W sumie rozpoczęli 88,9 tys. budów. Tu też odnotowano spadek, aczkolwiek relatywnie nieduży (0,7 tys. lub 0,8 proc.).

Wytłumaczeniem spadku liczby rozpoczynanych inwestycji jest obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym, na którym można zaobserwować znaczące niedopasowanie popytu i podaży, z przewagą dla tej drugiej. Kulejącej sprzedaży nie pomaga sytuacja na rynku kredytowym, a także niekorzystne zmiany w programie dopłat do kredytów „Rodzina na Swoim”. Deweloperzy, którzy w pierwszej połowie ubiegłego roku najwidoczniej przesadzili z optymizmem, rozpoczynając wiele nowych inwestycji, teraz wyraźnie przystopowali.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji.
Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK