| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji. W ciągu roku rozpoczęto 154,9 tys. inwestycji mieszkaniowych – najmniej od kwietnia 2010 r. Co spowodowało, że deweloperzy ograniczyli liczbę nowych budów?

Taka sytuacja odbija się na kondycji firm deweloperskich, co widać choćby po ponad czterokrotnym wzroście ich przedstawicieli w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Kredytowej. W ostatnim raporcie NBP można nawet spotkać się z twierdzeniem, że należy liczyć się z upadkami i przejęciami firm deweloperskich. Osoby planujące zakup mieszkania powinno potraktować to jako ostrzeżenie i jednocześnie jako zalecenie, aby wyjątkowo uważnie przyglądać się każdej rozważanej ofercie.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomość – jak zarobić?

Takiemu czarnemu obrazowi sytuacji wydają się przeczyć dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Wg obliczeń Open Finance, w ostatnich 12 miesiącach wydano pozwolenia na budowę przeszło 181,8 tys. jednostek mieszkalnych (najwięcej od września 2009 roku). To o 5,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, jedyna grupą inwestorów, która w ostatnim roku wystarała się o większą liczbę pozwoleń niż w roku wcześniejszym, są właśnie firmy deweloperskie, które zanotowały wzrost o ponad 29,3 proc. Tłumaczyć to można chyba tylko tym, że zakładają one, że koniunktura w perspektywie jednego, dwóch lat poprawi się na tyle, że warto być przygotowanym, aby w każdej chwili ruszyć z budową. Uzyskanie pozwoleń jest czasochłonne (zajmuje blisko rok), a ich ważność ma ograniczenia czasowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK