| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji. W ciągu roku rozpoczęto 154,9 tys. inwestycji mieszkaniowych – najmniej od kwietnia 2010 r. Co spowodowało, że deweloperzy ograniczyli liczbę nowych budów?

Taka sytuacja odbija się na kondycji firm deweloperskich, co widać choćby po ponad czterokrotnym wzroście ich przedstawicieli w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Kredytowej. W ostatnim raporcie NBP można nawet spotkać się z twierdzeniem, że należy liczyć się z upadkami i przejęciami firm deweloperskich. Osoby planujące zakup mieszkania powinno potraktować to jako ostrzeżenie i jednocześnie jako zalecenie, aby wyjątkowo uważnie przyglądać się każdej rozważanej ofercie.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomość – jak zarobić?

Takiemu czarnemu obrazowi sytuacji wydają się przeczyć dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Wg obliczeń Open Finance, w ostatnich 12 miesiącach wydano pozwolenia na budowę przeszło 181,8 tys. jednostek mieszkalnych (najwięcej od września 2009 roku). To o 5,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, jedyna grupą inwestorów, która w ostatnim roku wystarała się o większą liczbę pozwoleń niż w roku wcześniejszym, są właśnie firmy deweloperskie, które zanotowały wzrost o ponad 29,3 proc. Tłumaczyć to można chyba tylko tym, że zakładają one, że koniunktura w perspektywie jednego, dwóch lat poprawi się na tyle, że warto być przygotowanym, aby w każdej chwili ruszyć z budową. Uzyskanie pozwoleń jest czasochłonne (zajmuje blisko rok), a ich ważność ma ograniczenia czasowe.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji.
Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK