| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Sierpień: spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych

Sierpień: spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych

W sierpniu spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych niż w zeszłym roku. Mimo że ogólna liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest większa niż w lipcu, aktywność spółdzielni mieszkaniowych na rynku nieruchomości znacznie zmalała.

Spółdzielnie nie mają nowych projektów mieszkaniowych

W sierpniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 6,1% wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście wynik działania deweloperów wyglądają znacznie lepiej. Wzrost sięgnął 27,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 17,3 tys. lokali. Dla porównania w lipcu było to 16,5 tys. lokali, a przeciętnie w ostatnich 12 miesiącach 15,2 tysiąca. W tym obszarze wyniki działalności spółdzielni także nie napawają optymizmem. W sierpniu uzyskały one pozwolenia na budowę 220 mieszkań, czyli o 65,4% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Zobacz także: Warszawa: deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne

Pełniejszy obraz rynku dadzą natomiast skumulowane dane o liczbie wydanych pozwoleń w okresie od początku roku. W porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy 2010 roku wzrost na całym rynku sięgnął 6%. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 20,9%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży na rynku pierwotnym nie maleją nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym roku spółdzielnie uzyskały o 21,6% mniej pozwoleń niż przed rokiem. Znaczny spadek liczby rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń skutkować będzie dalszym spadkiem i tak niewielkiego udziału spółdzielni na rynku mieszkaniowym.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych. Fot. UWI Inwestycje S.A.
Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych. Fot. UWI Inwestycje S.A.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »