| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Mieszkanie nowe czy stare? W Warszawie i Krakowie największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne z rynku pierwotnego, wybudowane w ciągu kilku ostatnich lat. Inaczej wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu.

W poniższej tabeli przedstawione zostały udziały poszczególnych segmentów mieszkań ze względu na rok budowy, wśród transakcji sfinalizowanych w czasie krótszym niż 90 dni od podpisania umowy pośrednictwa. Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane firmy Emmerson S.A. za okres od stycznia do sierpnia 2011 roku.

Zobacz także: Wynajmowanie lokali w ramach turystyki miejskiej

Teza sformułowana we wstępie znajduje potwierdzenie w Warszawie i Krakowie, wyjątek stanowi natomiast Wrocław, gdzie odsetek transakcji jednostkami mieszkalnymi wybudowanymi po 2000 r., od stycznia do sierpnia, był najniższy. Mieszkania, które zostały wzniesione w latach 1970–2000 były przedmiotem około jednej trzeciej transakcji w grodzie Kraka i we Wrocławiu. Z kolei w stolicy liczba zawartych umów kupna/sprzedaży takimi lokalami była najmniejsza. W tej grupie znajdują się mieszkania z tzw. wielkiej płyty, które nadal stanowią duży procent podaży na rynku. Na zakup takich nieruchomości decydują się często osoby młode, będące na dorobku. Wynika to ze stosunkowo atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni. Ponadto trzeba podkreślić, że osiedla budowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku obecnie zazwyczaj posiadają dogodne połączenia komunikacyjne z innymi rejonami miasta. Poza tym, na ich terenie znajduje się cała infrastruktura – przedszkola, szkoły, sklepy itp., której czasem brakuje w pobliżu nowych osiedli.

Najstarsze mieszkania, położone w budynkach wzniesionych przed 1970 rokiem, stanowią największy odsetek transakcji we Wrocławiu. Co ciekawe, takimi jednostkami mieszkalnymi najrzadziej handlowano w Krakowie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mieszkania z najdłuższym rodowodem w większości przypadków kuszą bardzo dobrą, centralną lokalizacją oraz często niższą ceną. Decydując się na taki zakup, trzeba jednak nieraz liczyć się z niższym komfortem mieszkania, wynikającym choćby z przestarzałych instalacji. W takim wypadku wadą mogą być również składki na fundusz remontowy, a w ekstremalnej sytuacji wymóg zgody konserwatora zabytków na dokonywane remonty.

Zobacz także: Mieszkanie własnościowe dla studenta

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Warszawie i Krakowie największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne z rynku pierwotnego.
W Warszawie i Krakowie największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne z rynku pierwotnego.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK