| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Więcej kredytów na zakup nowych mieszkań

Więcej kredytów na zakup nowych mieszkań

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów na zakup nowych mieszkań. Jednak wybór na rynku nieruchomości może być ograniczony, ponieważ deweloperzy rozpoczynają mniej nowych inwestycji.

W ostatnich miesiącach rosła w bankach akcja kredytowa. Kupujących starali się skorzystać z ostatniej szansy, żeby zaciągnąć pożyczki z dopłatą do odsetek przed nowelizacją programu „Rodzina na Swoim”. Do wzrostu liczby kredytów przyczyniły się też banki, które regularnie obniżały marże i wysokość opłat związanych z udzielaniem pożyczek. Raport AMRON-SARFiN i Związku Banków Polskich wskazuje, że w II kwartale 2011 roku nastąpił wzrost, zarówno liczby zaciąganych pożyczek mieszkaniowych (62 197), jak i ich wartości (13,395 mld zł) w porównaniu do wyników z poprzedniego kwartału. Zwiększenie wartości przyznanych kredytów hipotecznych o 9,33 proc. i ich liczby o ponad 8 proc. oznacza powrót do poziomu sprzed roku.

W połowie roku zadłużonych w związku z zakupem mieszkania było w naszym kraju ponad 1, 55 miliona pożyczkobiorców. Średnia wartość kredytu udzielanego w II kw. br. nieco wzrosła i sięgnęła 208,9 tys. zł. W pierwszym półroczu wysokość wolumenu nowo udzielonych kredytów (prawie 26 mld zł) pozwala wyrokować, że wynik za cały 2011 rok przekroczy wartość ubiegłoroczną (48,7 mld zł).

Zobacz także: Mieszkanie własnościowe dla studenta

Więcej kredytów w złotych?

W ostatnich dwóch latach banki udzielały głównie pożyczek w rodzimej walucie. W tym czasie otrzymało je aż 75–80 proc. kredytobiorców. W całym portfelu kredytowym banków pożyczki w złotówkach stanowią jednak ciągle mniejszość. Przeważają kredyty walutowe masowo zaciągane na mieszkania w latach wcześniejszych. To właśnie one stanowią ponad 62 proc. spłacanych dziś wszystkich pożyczek. Co ciekawe w całej puli aktywnych kredytów mieszkaniowych pożyczki denominowane we franku szwajcarskim to aż 53 proc.

Analitycy przewidują, że w kolejnych miesiącach będziemy dalej pożyczać w krajowej walucie, a udział kredytów w PLN będzie rósł. Popularność złotówki ma ścisły związek z wprowadzeniem w bankach przepisów rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, a także ostatnimi skokami kursów walut.

W II kw. 2011 r. nowe kredyty udzielane w złotych stanowiły 78,4 proc. wartości wszystkich pożyczek. Udział kredytów zarówno w euro, jak i we franku szwajcarskim był niewielki. W tym czasie zaciągnęliśmy ponad 14 proc. kredytów w europejskiej walucie i 7,5 proc. w szwajcarskiej.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów na zakup nowych mieszkań. Fot. Rogowski Development
Polacy zaciągają coraz więcej kredytów na zakup nowych mieszkań. Fot. Rogowski Development

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK