| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Sprzedaż mieszkań w sierpniu: poprawiła się sytuacja sprzedających

Sprzedaż mieszkań w sierpniu: poprawiła się sytuacja sprzedających

W sierpniu znacznie poprawiła się sytuacja sprzedających mieszkania. Sprzedający nadal zmuszeni są obniżać ceny, ale i tak są w lepszej sytuacji niż zainteresowani kupnem. Przeczytaj raport Emmerson S.A.

Metodologia Indeksu Dopasowania Cenowego opiera się na różnicy pomiędzy początkowymi oraz transakcyjnymi cenami mieszkań z rynku wtórnego na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych. Zmiany wartości Indeksu umożliwiają ocenę, która z grup – sprzedający, czy kupujący – znajduje się obecnie w uprzywilejowanej sytuacji na rynku. Poziom równowagi znajduje się nieco poniżej 100 punktów. Spadek jego wartości przekłada się na lepszą pozycję nabywców, którzy mogą oczekiwać wyższych upustów cenowych w trakcie negocjacji. W odwrotnej sytuacji to sprzedający zaczynają odczuwać poprawę.

Zobacz także: Polacy poszukują małych mieszkań

Zgodnie z tym, zanotowany w sierpniu wzrost oznacza, że w ostatnim miesiącu wakacji poprawiło się położenie osób chcących sprzedać mieszkanie. Wprawdzie, aby znaleźć chętnych, muszą oni obniżyć pierwotnie ustaloną cenę, ale sam poziom oferowanych upustów jest niższy niż jeszcze w lipcu. Mimo takiej zmiany należy jednak zaznaczyć, że obecnie to kupujący nadal znajdują się w lepszym położeniu i to oni tak naprawdę dyktują warunki.

Zobacz także: Mieszkania tańsze niż 3 lata temu

W sierpniu największe upusty cenowe zostały wynegocjowane przez osoby kupujące mieszkania o powierzchni od 60 do 80 mkw. Taki wniosek płynie z analizy transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. W wypadku lokali mieszkalnych tej wielkości, średnia obniżka kształtowała się na poziomie 4,5% wyjściowej ceny. Trochę mniej, bo równe 4%, udało się wytargować nabywcom największych lokali, o metrażu powyżej 80 mkw. Z kolei właściciele najmniejszych mieszkań do 40 mkw., aby znaleźć kupca, musieli w minionym miesiącu zejść z ceny przeciętnie o 3,5%. Najtrudniej było przekonać do obniżki osoby wystawiające na sprzedaż lokale z segmentu popularnego, o powierzchni od 40 do 60 mkw. Średnia obniżka ceny takich mieszkań wyniosła 1,8%. Wynika to z faktu, że w tym przedziale znajdują się dwupokojowe oraz trzypokojowe jednostki mieszkaniowe, które standardowo cieszą się największym zainteresowaniem klientów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK