| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Sprzedaż mieszkań w sierpniu: poprawiła się sytuacja sprzedających

Sprzedaż mieszkań w sierpniu: poprawiła się sytuacja sprzedających

W sierpniu znacznie poprawiła się sytuacja sprzedających mieszkania. Sprzedający nadal zmuszeni są obniżać ceny, ale i tak są w lepszej sytuacji niż zainteresowani kupnem. Przeczytaj raport Emmerson S.A.

Metodologia Indeksu Dopasowania Cenowego opiera się na różnicy pomiędzy początkowymi oraz transakcyjnymi cenami mieszkań z rynku wtórnego na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych. Zmiany wartości Indeksu umożliwiają ocenę, która z grup – sprzedający, czy kupujący – znajduje się obecnie w uprzywilejowanej sytuacji na rynku. Poziom równowagi znajduje się nieco poniżej 100 punktów. Spadek jego wartości przekłada się na lepszą pozycję nabywców, którzy mogą oczekiwać wyższych upustów cenowych w trakcie negocjacji. W odwrotnej sytuacji to sprzedający zaczynają odczuwać poprawę.

Zobacz także: Polacy poszukują małych mieszkań

Zgodnie z tym, zanotowany w sierpniu wzrost oznacza, że w ostatnim miesiącu wakacji poprawiło się położenie osób chcących sprzedać mieszkanie. Wprawdzie, aby znaleźć chętnych, muszą oni obniżyć pierwotnie ustaloną cenę, ale sam poziom oferowanych upustów jest niższy niż jeszcze w lipcu. Mimo takiej zmiany należy jednak zaznaczyć, że obecnie to kupujący nadal znajdują się w lepszym położeniu i to oni tak naprawdę dyktują warunki.

Zobacz także: Mieszkania tańsze niż 3 lata temu

W sierpniu największe upusty cenowe zostały wynegocjowane przez osoby kupujące mieszkania o powierzchni od 60 do 80 mkw. Taki wniosek płynie z analizy transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. W wypadku lokali mieszkalnych tej wielkości, średnia obniżka kształtowała się na poziomie 4,5% wyjściowej ceny. Trochę mniej, bo równe 4%, udało się wytargować nabywcom największych lokali, o metrażu powyżej 80 mkw. Z kolei właściciele najmniejszych mieszkań do 40 mkw., aby znaleźć kupca, musieli w minionym miesiącu zejść z ceny przeciętnie o 3,5%. Najtrudniej było przekonać do obniżki osoby wystawiające na sprzedaż lokale z segmentu popularnego, o powierzchni od 40 do 60 mkw. Średnia obniżka ceny takich mieszkań wyniosła 1,8%. Wynika to z faktu, że w tym przedziale znajdują się dwupokojowe oraz trzypokojowe jednostki mieszkaniowe, które standardowo cieszą się największym zainteresowaniem klientów.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sierpniu znacznie poprawiła się sytuacja sprzedających mieszkania.
W sierpniu znacznie poprawiła się sytuacja sprzedających mieszkania.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK