| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Młode małżeństwa często muszą czekać na kupno wspólnego mieszkania. Niska zdolność kredytowa nie pozwala im na zaciągnięcie kredytu. Z drugiej strony rośnie zamożność społeczeństwa i duża grupa nowożeńców może pozwolić sobie na kupno mieszkania na kredyt.

Kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”

Jedną z form pomocy dla osób wchodzących w związek małżeński jest rządowy program „Rodzina na Swoim”. W pierwszej połowie 2011 roku w ramach tej inicjatywy udzielono prawie 27,5 tysięcy kredytów (Open Finance). Niektórzy analitycy sugerują nawet, że atrakcyjność oferty mogła mieć wpływ na decyzje o ślubie lub przynajmniej jego dacie. Zapowiadana od miesięcy nowelizacja ustawy, obniżająca limity cen mieszkań dostępnych w ramach programu, zmniejszy liczbę lokali, które będą mogły  zostać zakupione przez osoby uprawnione do korzystania z dopłat do kredytów. Na grudzień 2012 roku planowane jest natomiast zakończenie całego przedsięwzięcia. Wiele par będzie więc musiało samodzielnie zmierzyć się z ciężarem kredytu hipotecznego. Dodatkowo, w wyniku ostatnich zawirowań na rynku walutowym, perspektywa pożyczki we frankach części z nich wydaje się zbyt ryzykowna.

Źródło finansowania a zakup nieruchomości

Z drugiej strony, wzrost zamożności społeczeństwa powoduje, że jest spora grupa nowożeńców, którzy mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu. Jak wskazuje GUS, w ostatniej dekadzie nastąpiło istotne przesunięcie wieku zawierania małżeństw, w wyniku którego w 2009 roku mężczyźni brali ślub mając średnio 28 lat, a kobiety – 26. Można przy tym założyć, że młode pary we wskazanym wieku posiadają bardziej stabilną sytuację finansową od tych świeżo po 20-tce, których jeszcze kilka lat temu było znacznie więcej. Od zawsze niebagatelną rolę ma też wsparcie rodziców. Niezależnie od źródeł finansowania, fakt posiadania wystarczających funduszy umożliwia zakup nieruchomości. Trzeba jednak zastanowić się, jaka oferta jest najwłaściwsza i najwygodniejsza na tym etapie.

Zobacz także: Kupno nowego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

– Aktywny tryb życia dzisiejszych 20-30 latków sprawia, że część z nich poszukuje gotowych apartamentów, w których będą mogli wygodnie zamieszkać zaraz po zakupie – zauważa Witold Sadowski, wrocławski deweloper realizujący takie inwestycje, jak Aparthotel Invite czy osiedle Krzycka 92 – Niezwykle istotna jest także dogodna lokalizacja, umożliwiająca łatwe i szybkie połączenia komunikacyjne.

Jednocześnie perspektywa powiększenia rodziny wiąże się z potrzebą zapewnienia nowym jej członkom odpowiedniej przestrzeni. Pierwsze mieszkanie w granicach 60mkw. wydaje się opcją w zupełności wystarczającą. Ze względów ekonomicznych w wielu przypadkach metraż jest znacznie skromniejszy. Zainwestowanie w wysoki standard mniejszego lokalu może jednak w przyszłości ułatwić ewentualną sprzedaż lub wynajem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK