| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Sytuacja na rynku domów w Warszawie

Sytuacja na rynku domów w Warszawie

Sytuacja na rynku domów w Warszawie jest stabilna – ceny nieruchomości nie zmieniły się od roku. Deweloperzy rozpoczynają mniej inwestycji budowlanych ze względu na mały ruch na rynku domów.

Decyzje o zakupie nieruchomości są dziś podejmowane bardzo ostrożnie, szczególnie jeśli chodzi o kosztowne zakupy. Zanim kupujący dokonają wyboru, szczegółowo sprawdzają lokalizację budynku, rozwiązania technologiczne i jakość wykończenia. Większość osób poszukuje niedużych domów o niskiej cenie całkowitej. W Warszawie największe szanse na sprzedaż mają domy i segmenty o powierzchni 120–160 mkw. na 300–500 metrowych działkach. Powód jest oczywisty: ograniczone możliwości kredytowe większości kupujących. Na rynku jest też nieliczna grupa zamożniejszych nabywców. Dla nich przede wszystkim istotny jest standard wykończenia i koszty użytkowania domu. 

Stabilne ceny na rynku pierwotnym

Wyniki analizy firmy redNet Consulting opublikowane w „Rzeczpospolitej” wskazują, że ceny domów w ofercie stołecznego rynku pierwotnego pozostają na niezmiennym poziomie. W Warszawie deweloperzy w połowie bieżącego roku sprzedawali domy i segmenty, podobnie jak przed rokiem, w średniej cenie 4,8 tys. zł/mkw. Przeciętna ofertowa stawka wywoławcza była wyższa i kształtowała się, tak samo jak 12 miesięcy wcześniej, na poziomie ok. 5,4 tys. zł/mkw.

Zobacz także: Deweloperzy czekają na ożywienie na rynku nieruchomości

Zainteresowanie domami na warszawskim rynku nie jest wielkie. Według barometru „Rzeczpospolitej”, obniżki cen używanych domów mogą w ciągu najbliższego roku sięgnąć przeciętnie 3 proc. Pomimo rosnącej podaży na rynku wtórnym, ceny utrzymują się na stałym poziomie. W ciągu minionego roku spadły przeciętnie tylko o 1–2 proc.

Mniej nowych domów

Po okresie zastoju rynek nowych domów i segmentów zaczął się ożywiać. Według obliczeń analityków redNet, maleje ilość domów, które można kupić w Warszawie od deweloperów. W połowie tego roku było w sprzedaży ok. 660 nowych domów, podczas gdy na koniec 2010 roku inwestorzy oferowali ich w stolicy ok. 770. Oferta opiera się przede wszystkim na inwestycjach znajdujących się na rynku od jakiegoś czasu. Niewiele firm deweloperskich po 2008 roku decyduje się na tego typu inwestycje. Realizują głównie osiedla mieszkaniowe.

Minimalna powierzchnia budynku

Planujący kupno domu w Warszawie, najprawdopodobniej ze względu na mniejsze możliwości sfinansowania zakupu w bankach, obniżyli swoje oczekiwania co do wymaganej minimalnej powierzchni budynku. Według raportu Emmerson S.A., w III kw. 2010 roku poszukiwana minimalna powierzchnia domu na stołecznym rynku wynosiła 135 mkw. Na przestrzeni roku potrzeby kupujących co do metrażu zmniejszyły się o 15 proc.  

W przypadku działki oczekiwania za to odrobinę wzrosły. Najmniejsza powierzchnia przydomowej działki, jaką chcieliby posiadać poszukujący domów w stolicy, zwiększyła się o 8 mkw. do wciąż niezbyt dużych rozmiarów 315 mkw.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sytuacja na rynku domów w Warszawie jest stabilna – ceny nieruchomości nie zmieniły się od roku.
Sytuacja na rynku domów w Warszawie jest stabilna – ceny nieruchomości nie zmieniły się od roku.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK