| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Małe mieszkania znów są popularne. Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw., podczas gdy potencjalni kupcy poszukują lokali o powierzchni ok. 51 mkw.

Rynek wtórny bogaty w małe lokale

Trzeba jednak podkreślić, że dane dotyczące preferencji nie rozróżniają, czy poszukujący mieszkania chce kupić lokal na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Tymczasem na rynku wtórnym wybór mniejszych mieszkań jest relatywie większy. Tu przeciętny metraż lokali będących obecnie w ofercie Home Broker wynosi 60,9 mkw. Przeciętny metraż zaniżają m.in. mieszkania z „wielkiej płyty”. Decydując się na zakup mieszkania trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko jego bieżącą cenę, ale również potencjał jej wzrostu np. w perspektywie 10–15 lat. Zakup „klitki” na rynku wtórnym w budownictwie np. z lat 70. raczej nie będzie dobrą inwestycją.

Zobacz także: Deweloper Henpol wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” w Warszawie

Oferta spółdzielni mieszkaniowych

W zupełnie nowym budownictwie znacznie bardziej dostosowana metrażowo do popytu jest oferta spółdzielni mieszkaniowych. Średnia powierzchnia lokali oddanych w lipcu wyniosła tu 55,7 mkw., a od początku 2011 r. – 57,9 m kw. (dane GUS). Podaż mieszkań spółdzielczych jest jednak znikoma w stosunku do podaży mieszkań deweloperskich.

Równowaga na rynku nieruchomości

Czy w przypadku mieszkań deweloperskich można oczekiwać trwałego spadku metrażu? Raczej wydaje się to mało prawdopodobne, choć są pewne szanse, że efekt będzie widoczny w IV kwartale br. W tym czasie powinny być oddane do użytku pierwsze inwestycje budowane przez deweloperów, którzy wcielili w życie kryzysową zasadę „małe jest piękne”. Sporo takich inwestycji Home Broker odnotował m.in. w Warszawie, ale ich liczba może nie być wystarczająca, aby zmienić statystyki dla całego kraju.Za trwalszą zmianą w tych statystykach nie przemawia też fakt, że w tej chwili średnia powierzchnia mieszkań z rynku pierwotnego będących w ofercie Home Broker w największych miastach Polski wynosi 66,9 mkw. Na tę ofertę składają się mieszkania w budowie, czyli takie, które będą oddane do użytkowania za rok czy nawet później.

Zobacz także: Inwestycja mieszkaniowa dewelopera Henpol na warszawskim Ursynowie

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw. Fot. Marbet Decor
Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw. Fot. Marbet Decor

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK