| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Zakup nieruchomości jest bardziej opłacalny niż wynajem, co wynika ze wzrostu opłat związanych z najmem nieruchomości.

Kupno mieszkania w Katowicach

W poszczególnych miastach Polski zjawiska zaobserwowane dla Warszawy zachodzą z różną szybkością. Na przykład w Katowicach wynajem mieszkania dwupokojowego jest relatywnie drogi, przez co właściciel szybciej cieszyć się będzie niższymi miesięcznymi wydatkami. Czynsz wynajmu dwóch pokoi to wydatek rzędu 1,5 tys. zł. Dla porównania, przeciętna cena ofertowa tego typu lokalu w stolicy województwa śląskiego wynosi 217 tys. zł. Przy obecnym oprocentowaniu kredytów w rodzimej walucie na poziomie 6%, kredyt na 100% wartości mieszkania rozłożony na 30 lat równych rat kosztowałby 1,3 tys. zł miesięcznie. Ponadto, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa żądałaby za taki lokal opłat na przeciętnym poziomie 374 zł miesięcznie. Gdyby przedstawione powyżej wartości zmieniały się zgodnie z obserwowanymi w ostatnich pięciu latach tendencjami, to czynsz najmu przewyższyłby łączny koszt utrzymania i raty kredytu już po trzech latach. Przy oprocentowaniu kredytu na poziomie 7% proces ten trwałby o dwa lata dłużej.

Kupno mieszkania w Poznaniu

Odmienna sytuacja miałaby miejsce w Poznaniu. Tu za wynajem dwóch pokoi trzeba zapłacić 1,5 tys. zł miesięcznie. Dla porównania, przeciętna cena ofertowa tego typu lokalu w stolicy województwa wielkopolskiego wynosi 305 tys. zł. Przy obecnym oprocentowaniu kredytów w rodzimej walucie na poziomie 6%, kredyt na 100% wartości mieszkania rozłożony na 30 lat równych rat kosztowałby 1,8 tys. zł miesięcznie. Ponadto, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa żądałaby za taki lokal opłat na przeciętnym poziomie 364 zł miesięcznie. Gdyby przedstawione powyżej wartości zmieniały się zgodnie z obserwowanymi w ostatnich pięciu latach tendencjami, to czynsz najmu przewyższyłby łączny koszt utrzymania i raty kredytu dopiero za 10 lat. Przy oprocentowaniu kredytu na poziomie 7% proces ten trwałby o ponad dwa lata dłużej.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim”: rynek pierwotny i wtórny

Przedstawione obliczenia mają oczywiście tylko szacunkowy charakter, a płynące z nich wnioski wynikają z przyjętych założeń (utrzymanie w kolejnych latach obecnego tempa wzrostu cen najmu, wzrost stopy WIBOR o nie więcej niż 1 pkt. proc. ; aktualny poziom oprocentowania kredytów hipotecznych w PLN - 6%; obliczenia dla mieszkania 2-pokojowego kupionego po średniej cenie w danym mieście). Przyjęcie innych założeń czy też analiza konkretnej nieruchomości i konkretnej oferty kredytowej mogą doprowadzić do innych wniosków.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Fot. Dolcan.
Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Fot. Dolcan.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK