| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > „Rodzina na Swoim”: rynek pierwotny i wtórny

„Rodzina na Swoim”: rynek pierwotny i wtórny

Program „Rodzina na Swoim” zmieni się na początku września 2011 r. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynkach pierwotnym i wtórnym po nowelizacji ustawy regulującej „Rodzinę na Swoim”?

Rynek pierwotny skorzysta ze zmian w „Rodzinie na Swoim”

Osobom zainteresowanym programem, do którego teraz dołączą single, pozostaje rynek pierwotny, gdzie podaż mieszkań spełniających warunki jest większa, choć też mocno ograniczona. Tu sytuacja wygląda nieco lepiej. Z danych portalu Tabela ofert wynika, że w Warszawie spośród prawie 11,5 tys. ofert deweloperskich ponad 2 tys. mieszkań kwalifikuje się do dopłat (limit dla rynku pierwotnego 7011 zł/mkw.).

Nie trudno się zatem domyślić, że wielu kupujących ograniczy teraz poszukiwania wyłącznie do rynku pierwotnego, choć i na nim limit cenowy, a co za tym idzie – pula mieszkań znacząco się zmniejszyła. Nie mniej w ofercie budujących się osiedli można znaleźć jeszcze mieszkania mieszczące się w nowym limicie.

Zobacz także: Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

– W naszej inwestycji Nowa Wileńska, która powstaje pomiędzy ulicą Wileńską i Alei Solidarności na Pradze wszystkie mieszkania kwalifikowały się dotąd do zaciągnięcia kredytu z dopłatą, ponieważ ceny kształtują się w przedziale 7–7,9 tys. zł/mkw. Teraz tylko niewielką część lokali będzie można kupić przy wsparciu rządowym – komentuje Michał Wilczewski z firmy Budrem.    

Rynek nowych mieszkań ma się dobrze. Podobnie jak na wtórnym, podaż rośnie, ale w odróżnieniu od używanych, na nowe mieszkania jest wielu chętnych. Inwestorzy nie narzekają na zbyt. Zdecydowana większość budowanych mieszkań znajduje kupca jeszcze przed ukończeniem realizacji projektu. A to dlatego, że deweloperzy wprowadzają na rynek coraz więcej tanich ofert w projektach w standardzie popularnym. W związku z tym, ceny nowych lokali są dla kupujących coraz bardziej przystępne.

Na stołecznym rynku pierwotnym i wtórnym średnie stawki cen mieszkań są podobne. Przy czym używane mieszkania tracą na wartości, a ceny nowych lokali pozostają na stabilnym poziomie. Mimo rekordowo dużej podaży analitycy Reas w II kw. br. wskazują nawet na wzrost cen nowym mieszkań w porównaniu z I kw. tego roku.   

Jeśli planujący kupno własnego M nie znajdą mieszkania kwalifikującego się do dopłat na rynku wtórnym, powinni poszukać lokum na rynku pierwotnym. Na dopłatach można bowiem dużo zyskać. Dotąd łączna dopłata do odsetek przez 8 lat mogła wynieść nawet 119 tys. zł. Było to możliwe przy zakupie mieszkania w Warszawie o maksymalnej powierzchni 75 mkw. w najwyższej cenie za 1 mkw., jaką dopuszczał stary limit (9819 zł/mkw.). W przypadku budowy domu maksymalna dopłata mogła ciągnąć nawet 170 tys. zł. (Home Broker).

Zobacz także: Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jak skrócić czas zakupu do minimum

W październiku będziemy świadkami kolejnej odsłony limitów cen mieszkań w programie „Rodzina na Swoim”. Możliwy jest spadek pułapu cen, który będzie obowiązywał przez następne pół roku. Będzie to wynikało ze zmiany wskaźnika kosztu budowy, który podają wojewodowie. Ponieważ jest on obliczany na podstawie kosztów zakończonych budów, a te w ciągu ostatnich dwóch kryzysowych lat malały, możliwa jest następna obniżka limitów.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK