| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Z danych GUS-u wynika, że deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania. Liczba nowych mieszkań zmniejszyła się o 12,5% w stosunku do 2010 r.

Spadła też aktywność pod względem liczby rozpoczynanych budów. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto bowiem budowę ponad 155,5 tys. lokali, co oznacza spadek o 4 tys. (2,5 proc.) w porównaniu z poprzednim rokiem i 0,9 proc. miesiąc do miesiąca. W skali roku najbardziej skurczył się segment Pozostałe (o ponad 2 tys. mieszkań) i Spółdzielcze (o 965 mieszkań). Deweloperzy rozpoczęli budowę 59,5 tys. mieszkań (o 860 mniej), zaś inwestorzy indywidualni również pod tym względem trzymają poziom, notują co prawda spadek, ale jedynie o 170 lokali.

Zobacz także: Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

W ogólnym rozrachunku stabilnie wygląda sytuacja pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ostatnim roku wydano ogółem przeszło 180,8 tys. takich pozwoleń. To o 10,1 tys. (5,9 proc.) więcej niż w analogicznym, wcześniejszym dwunastomiesięcznym okresie. Mocno trzymają się tu deweloperzy, w przypadku których optymizm przy napływających z rynku sygnałach o malejącym popycie może zastanawiać. W skali roku wystarali się oni o ponad 16,6 tys. (28,3 proc.) więcej pozwoleń. Co ciekawe, inwestorzy indywidualni, którzy trzymają poziom pod względem zarówno liczby oddanych lokali, jak i rozpoczętych inwestycji, muszą mieć zdecydowanie gorsze zapatrywania na przyszłość od firm deweloperskich, bo w ich przypadku liczba uzyskanych pozwoleń spadła o blisko 3,8 tys., czyli o 3,7 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.
Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK