| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Z danych GUS-u wynika, że deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania. Liczba nowych mieszkań zmniejszyła się o 12,5% w stosunku do 2010 r.

Spadła też aktywność pod względem liczby rozpoczynanych budów. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto bowiem budowę ponad 155,5 tys. lokali, co oznacza spadek o 4 tys. (2,5 proc.) w porównaniu z poprzednim rokiem i 0,9 proc. miesiąc do miesiąca. W skali roku najbardziej skurczył się segment Pozostałe (o ponad 2 tys. mieszkań) i Spółdzielcze (o 965 mieszkań). Deweloperzy rozpoczęli budowę 59,5 tys. mieszkań (o 860 mniej), zaś inwestorzy indywidualni również pod tym względem trzymają poziom, notują co prawda spadek, ale jedynie o 170 lokali.

Zobacz także: Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

W ogólnym rozrachunku stabilnie wygląda sytuacja pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ostatnim roku wydano ogółem przeszło 180,8 tys. takich pozwoleń. To o 10,1 tys. (5,9 proc.) więcej niż w analogicznym, wcześniejszym dwunastomiesięcznym okresie. Mocno trzymają się tu deweloperzy, w przypadku których optymizm przy napływających z rynku sygnałach o malejącym popycie może zastanawiać. W skali roku wystarali się oni o ponad 16,6 tys. (28,3 proc.) więcej pozwoleń. Co ciekawe, inwestorzy indywidualni, którzy trzymają poziom pod względem zarówno liczby oddanych lokali, jak i rozpoczętych inwestycji, muszą mieć zdecydowanie gorsze zapatrywania na przyszłość od firm deweloperskich, bo w ich przypadku liczba uzyskanych pozwoleń spadła o blisko 3,8 tys., czyli o 3,7 proc.

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.
Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK