| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Z danych GUS-u wynika, że deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania. Liczba nowych mieszkań zmniejszyła się o 12,5% w stosunku do 2010 r.

Spadła też aktywność pod względem liczby rozpoczynanych budów. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto bowiem budowę ponad 155,5 tys. lokali, co oznacza spadek o 4 tys. (2,5 proc.) w porównaniu z poprzednim rokiem i 0,9 proc. miesiąc do miesiąca. W skali roku najbardziej skurczył się segment Pozostałe (o ponad 2 tys. mieszkań) i Spółdzielcze (o 965 mieszkań). Deweloperzy rozpoczęli budowę 59,5 tys. mieszkań (o 860 mniej), zaś inwestorzy indywidualni również pod tym względem trzymają poziom, notują co prawda spadek, ale jedynie o 170 lokali.

Zobacz także: Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

W ogólnym rozrachunku stabilnie wygląda sytuacja pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ostatnim roku wydano ogółem przeszło 180,8 tys. takich pozwoleń. To o 10,1 tys. (5,9 proc.) więcej niż w analogicznym, wcześniejszym dwunastomiesięcznym okresie. Mocno trzymają się tu deweloperzy, w przypadku których optymizm przy napływających z rynku sygnałach o malejącym popycie może zastanawiać. W skali roku wystarali się oni o ponad 16,6 tys. (28,3 proc.) więcej pozwoleń. Co ciekawe, inwestorzy indywidualni, którzy trzymają poziom pod względem zarówno liczby oddanych lokali, jak i rozpoczętych inwestycji, muszą mieć zdecydowanie gorsze zapatrywania na przyszłość od firm deweloperskich, bo w ich przypadku liczba uzyskanych pozwoleń spadła o blisko 3,8 tys., czyli o 3,7 proc.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.
Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »