| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

W czerwcu br. Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchomiła portal nieruchomości Fagora.pl. Na portalu znajdują się oferty nieruchomości tylko na wyłączność. Oznacza to, że właściciel każdej z prezentowanych tam nieruchomości zawarł umowę na sprzedaż czy wynajem lokalu tylko z jednym biurem nieruchomości. Oferty są wiarygodne, aktualne i nie powtarzają się.

W Warszawie średnia cena oferowanych mieszkań jest na poziomie 660 tys. zł, ale połowa ofert mieści się w cenie do 500 tys. zł przy zdecydowanie mniejszych powierzchniach – 70 i 60 mkw. Jak widać, średnie ceny mieszkań w stolicy są zdecydowanie niższe niż w Sopocie. Warszawa nie jest rynkiem jednorodnym. Występuje tu silne zróżnicowanie cen, przede wszystkim dzielnicowe. W stolicy najwyższe ceny osiągają lokale kilkuletnie, zadbane, w bardzo dobrych lokalizacjach. W Warszawie kawalerki wynajmuje się przynajmniej na 10 miesięcy i można za nie zyskać 800–1500 zł za miesiąc w zależności od standardu i lokalizacji i pod tym względem jest nieco inaczej niż w Sopocie, gdzie kawalerki przynoszą dochód przede wszystkim w miesiącach wakacyjnych.

Jakie można wyciągnąć wnioski z analizy ofert?

Po pierwsze, nie należy jedynie analizować statystyk, ale należy też mieć wiedzę o specyfice danego rynku.

Po drugie, sprzedający nadal są przywiązani do relatywnie wysokich cen, nieadekwatnych do dochodów potencjalnych nabywców, choć ceny ofertowe zgłaszane biurom nieruchomości na wyłączność bywają nieco niższe od cen zgłaszanych bezpośrednio przez właścicieli na różne portale ofert nieruchomości. Wynika to z tego, że właściciele niejednokrotnie, po bezskutecznej próbie sprzedaży bezpośredniej, decydują się na współpracę z pośrednikiem. Dzięki rzetelnej i fachowej analizie rynku następuje urealnienie ceny.

Zobacz także: Czy będą nowe inwestycje budowlane?

Cechą charakterystyczną dla Trójmiasta i Warszawy są zbliżone, bardzo wysokie ceny metra kwadratowego w najmniejszych lokalach. Wpływa na nie dodatkowy atrybut tych lokali i ich inwestycyjny charakter. Ich rentowność najmu jest najwyższa. Przy czym w Warszawie uzyskuje się najniższe dochody w miesiącach wakacyjnych (rynek najmu zdominowany jest bowiem przez studentów), z kolei w Sopocie – odwrotnie. Najwięcej dochodów z wynajęcia przypada na miesiące wakacyjne, kiedy to rynek tworzą turyści i kuracjusze.

Podobnie jest też w sekcji lokali apartamentowych. W ofercie stołecznej i sopockiej jest spora grupa bardzo ekskluzywnych apartamentów przeznaczonych dla wyjątkowo zamożnej klienteli. Warto też zauważyć, że w stolicy co piąta oferta dotyczy lokalu liczącego mniej niż 5 lat, w Sopocie – to prawie jedna trzecia ofert.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK