| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Warszawa najczęściej wybieranym miastem do zamieszkania

Warszawa najczęściej wybieranym miastem do zamieszkania

Warszawa jest najczęściej wybieranym miastem do zamieszkania. Stolica daje duże możliwości rozwoju zawodowego. W Warszawie zarobki są najwyższe i mimo drogiego utrzymania liczba mieszkańców stolicy stale rośnie.

Drogie mieszkania w stolicy

Trzeba niestety przyznać, że w Warszawie za najwyższymi krajowymi zarobkami idą najwyższe stawki za mieszkania. W stolicy trudno jest znaleźć tanie lokum. Średnia cena 1 metra kwadratowego lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym według raportu Reas w połowie bieżącego roku wyniosła 8,15 tys. zł/mkw. Choć w odległych od centrum dzielnicach można znaleźć mieszkanie w przeciętnej cenie ok. 6 tys. zł/mkw., to stołeczne lokum i tak nie będzie mało kosztowało.

– Oferowane przez nas mieszkania kupują głównie młodzi ludzie, którym nie łatwo jest zdobyć w banku pieniądze na sfinansowanie zakupu. Pomimo tego że w realizowanym przez nas kilkuetapowo na warszawskich Skoroszach osiedlu Alpha mieszkania nie mają wygórowanych cen i można je kupić już od 6,25 tys. zł/mkw., to nasi klienci i tak często balansują na krawędzi swoich możliwości finansowych, bo ich zdolność kredytowa spada. Warszawskie stawki to duże wyzwanie dla osób rozpoczynających dopiero karierę zawodową, ponieważ banki w rygorystyczny sposób rozpatrują teraz wnioski kredytowe. Dlatego wprowadziliśmy dogodny dla kupujących system finansowania 10/90 – komentuje Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Zobacz także: 50 metrów kwadratowych za 150 tys. zł – czy to możliwe?

Nie zważając na wysokie ceny mieszkań i wynajmu w mieście, co roku tysiące młodych ludzi sprowadza się do Warszawy na stałe, bo jest tu najniższe w kraju bezrobocie i można najwięcej zarobić. W stolicy bezrobocie w połowie roku utrzymywało się na poziomie 3,5 proc., podczas gdy w kraju pracy nie miało aż 11,8 proc. ludzi (dane GUS).   

Warszawa przyciąga zagranicznych inwestorów

Jedno jest pewne, miejsc pracy w mieście nie zabraknie, bo stolica Polski jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych, którzy na swoje siedziby chętnie wybierają Warszawę. Aglomeracja staje się jednym z najciekawszych miast dla międzynarodowego biznesu. Według raportu firmy doradczej CB Richard Ellis, stolica naszego kraju zajmuje piąte miejsce wśród krajów rozwijających się. W Warszawie znajduje się ponad połowa przebadanych globalnych firm. Z 280 największych światowych korporacji aż 150 ma biura właśnie w naszej stolicy. W ogólnej klasyfikacji Warszawa zajęła 12 miejsce (za Paryżem i Nowym Jorkiem), stając się jedynym z ważniejszych centrów biznesowych w Europie.

Zobacz także: Studencki wynajem – stereotypy zwyciężają

Poza tym, w ramach unijnego programu „Innowacyjna gospodarka” na Mazowsze płynie najwięcej pieniędzy z Brukseli. Nowe drogi, które tu powstają, łączą Warszawę z europejskim systemem autostrad. Tym samym ułatwiają inwestorom decyzję o ulokowaniu tu swoich przedsiębiorstw. Między innymi dlatego pracy na stołecznym rynku będzie przybywało, a nowi mieszkańcy miasta wciąż będą mogli liczyć tu na lepszy start.  

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warszawa jest najczęściej wybieranym miastem do zamieszkania.
Warszawa jest najczęściej wybieranym miastem do zamieszkania.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »