| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek budowlany w Polsce

Rynek budowlany w Polsce

Rynek budowlany w Polsce ustabilizował się. To opinia Łukasza Maćkowiaka, który obserwuje rynek budowlany w Polsce bezpośrednio z perspektywy uczestnika (jako sprzedawca materiałów budowlanych i kupujący nieruchomości).

W 2007 roku galopujące ceny materiałów budowlanych, usług i nieruchomości powodowały szaleńcze, często nieprzemyślane zakupy. Ludzie zaczęli  się obawiać, że za chwilę nie będzie ich stać na własne M. Banki pozwalały na taki przebieg wydarzeń, rozdając kredyty nawet do 110% wartości nieruchomości. W 2008 roku osiągnęliśmy ekstremum cenowe. Nie było już na rynku nieruchomości w realnej cenie. Rynek budowlany zaczął zwalniać, nieruchomości zaczęły tanieć, waluty drożeć, a banki zaczęły się bać.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Wielu zupełnie wycofało się z rynku budowlanego (stosując np. bardzo wysokie marże lub znikomą akceptowalność wniosków). Banki wolały sprzedawać inne produkty (np. kredyty gotówkowe i karty kredytowe). Jednak szybko okazało się, że kredyt hipoteczny jest najpewniejszym i najlepszym produktem. Obecnie doszliśmy do takiego etapu rozwoju rynku, który można porównać do spokojnego spaceru po parku (to już nie jest bieg na przełaj jak w 2007 roku). Klienci spokojnie wybierają nieruchomości przed zakupem, banki zmniejszyły zdolność kredytową, a deweloperzy, wykonawcy i hurtownicy zmuszeni są podnosić jakość.

Klienci porównują oferty przed zakupem materiałów budowlanych

Klienci przed zakupem materiałów budowlanych dokładnie porównują oferty, korzystając z Internetu. To doprowadziło do równowagi na polskim rynku budowlanym. Taka sytuacja jest korzystniejsza dla wszystkich uczestników rynku. Obecny stan rzeczy może utrzymać się do końca 2012 roku.

Zobacz także: Cel działalności budowlanej

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek budowlany w Polsce ustabilizował się.
Rynek budowlany w Polsce ustabilizował się.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK