| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rosną ceny kawalerek

Rosną ceny kawalerek

Rosną ceny kawalerek, co jest spowodowane zwiększonym popytem na tego typu lokale. Zainteresowanie kawalerkami powoduje, że deweloperzy zwiększają w swoim projektach ilość lokali jednopokojowych.

Popyt na małe mieszkania będzie utrzymywał się na wysokim poziomie do momentu, kiedy banki nie zaczną łagodniej podchodzić do oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Popularność mniejszych lokali zainicjował w 2008 roku kryzys, a teraz podsyca ją Komisja Nadzoru Finansowego, wprowadzając nowe przepisy przyznawania pożyczek hipotecznych w formie rekomendacji T i S.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce jest blisko 14,5 mln gospodarstw domowych, a milion z nich nie ma szans na własne lokum. Dlatego najmniejsze dostępne na rynku mieszkania będą nadal rozchwytywane zaraz po rozpoczęciu sprzedaży przez deweloperów w nowych inwestycjach. Przy dużym popycie i rosnącej, ale wciąż ograniczonej ilości takich lokali na rynku, ich cena może nieco wzrosnąć.   

Osoby, które chcą zminimalizować obciążenia finansowe związane z zakupem lokum decydują się zwykle na zaciągnięcie pożyczki w ramach programu „Rodzina na Swoim”, w którym rząd przez 8 lat dopłaca do odsetek od kredytu. Niestety, nowelizacja przepisów dotyczących przyznawania tej pożyczki spowoduje niebawem, że pula mieszkań, na które można będzie zaciągnąć tę pożyczkę drastycznie zmaleje. Za kilka miesięcy cena metra kwadratowego mieszkania kwalifikującego się do zaciągnięcia tej pożyczki spadnie w Warszawie z 9,8 tys. zł do 7,1 tys. zł. Wtedy na stołecznym rynku pierwotnym ze świecą będzie można szukać mieszkań, do których kredytowania dopłaci państwo.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »