| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Polacy decydują się nowe mieszkania

Polacy decydują się nowe mieszkania

Polacy nadal wolą mieszkania z rynku pierwotnego. Ceny nowych mieszkań są stabilne, a malejące zainteresowanie używanymi mieszkaniami powoduje spadek ich wartości. Jak na sytuację na rynku nieruchomości wpływają zmiany w programie „Rodzina na Swoim”?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Podczas negocjacji na rynku wtórnym można uzyskać 10–15 proc. obniżkę, twierdzą pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Przyznają, że zainteresowanie mieszkaniami jest niewielkie, a na rynku używanych mieszkań zauważalna jest spadkowa tendencja cen. Najłatwiej jest sprzedać mały lokal. Okazje zdarzają się najczęściej w budynkach z wielkiej płyty.  

Analiza „Polski Rynek Nieruchomości Czerwiec 2011” opracowana przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera przyniosła informację, że w maju br. ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym przestały spadać. Autorzy raportu przyznają jednak, że to zjawisko chwilowe. Wszystkiemu winna jest nowelizacja przepisów dotyczących programu „Rodzina na Swoim”, która wprowadza na rynek dezorientację. Pomimo że data wejścia w życie nowych przepisów nie jest jeszcze znana, wiadomo już, że za kilka miesięcy uzyskanie kredytu z dopłatą na mieszkanie z rynku wtórnego będzie znacznie utrudnione, a w niektórych miastach wręcz niemożliwe.  

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce

Większy popyt na używane mieszkania, wygenerowany perspektywą zmian w programie RNS, spowodował zahamowanie spadków cen ofertowych. W maju br. stawki w 15 polskich miastach były nawet średnio o 0,2 proc. wyższe niż w kwietniu. Analitycy prognozują, że ceny nie będą spadać do czasu, kiedy ostatecznie ograniczony zostanie dostęp do preferencyjnych kredytów. Wraz z wprowadzeniem zmian nastąpi wyraźny spadek popytu i powrót do obniżek cen mieszkań na rynku wtórnym. Dodatkowo, drożejące kredyty hipoteczne nie przyciągają kupujących.  

Kolejnym czynnikiem, który zwiastuje dalsze obniżki jest rosnąca podaż. Tylko w ciągu jednego miesiąca (do czerwca br.) w serwisie Szybko.pl ilość ofert sprzedaży mieszkań wzrosła o 7 proc. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Gdańsku (o 20 proc. więcej), Poznaniu (wzrost o 15 proc.) i w Warszawie (o 13 proc. więcej).

W czternastu miastach analizowanych w maju br. przez Expander, Szybko.pl i Metrohouse w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego uległa obniżce o 3,3 proc. Najbardziej na wartości straciły mieszkania w Katowicach (7 proc.), w Olsztynie (6,6 proc.) oraz Szczecinie (5,8 proc.). Obniżki bliskie 3 proc. odnotowano we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

Nowe mieszkania sprzedają się szybciej

I kwartał tego roku był najlepszym, od IV kwartału 2007 roku, okresem pod względem sprzedanych przez inwestorów mieszkań. W okresie trzech ostatnich kwartałów 2010 roku i pierwszego kw. 2011 roku na analizowanych przez Reas rynkach (Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Lublin) deweloperzy sprzedali łącznie ok. 28,6 tys. mieszkań. To jest o 27 proc. więcej niż w roku 2009 i o blisko 13 proc. więcej niż w 2008 r.

Pierwszy kwartał bieżącego roku był trzecim z rzędu kwartałem wzrostu sprzedaży. W porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku sprzedaż wzrosła o 14 proc. W samej stolicy, która ma największy potencjał wzrostowy, sprzedano ok. 11,4 tys. lokali.

Ożywienie na rynku nowych mieszkań potwierdzają deweloperzy.

Zobacz także: Poszukiwane: mieszkanie nowe, dwupokojowe

– Do naszego biura sprzedaży trafia w ostatnich miesiącach coraz więcej osób zainteresowanych zakupem mieszkania na Osiedlu Lazurowa, które oddaliśmy już do użytku. Poszukujący nowego lokum najczęściej chcą zmienić mieszkanie na większe. Do Bemowa przyciąga ich planowana budowa drugiej linii metra, a nasza inwestycja kusi cenami od 6500 zł za mkw. – twierdzi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.   

Sytuacja może zmienić się nieco po wejściu w życie nowelizacji przepisów dotyczących przyznawania kredytów w programie RnS. Po zmianie limitów trudno będzie znaleźć także na rynku pierwotnym mieszkanie kwalifikujące się do zaciągnięcia  preferencyjnego kredytu. Analitycy oceniają, że w Warszawie będzie można dostać dopłatę tylko do kilkunastu procent lokali z obecnej oferty deweloperskiej.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK