| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Polacy chętnie zmieniają mieszkania

Polacy chętnie zmieniają mieszkania

Jak wynika z badań Home Brokera, Polacy chętnie zmieniają mieszkania na nowe. Co drugi kupujący mieszkanie zmienia je na większe i o lepszym standardzie. Kupujący nieruchomości na rynku wtórnym biorą pod uwagę inne kryteria niż kupujący mieszkania deweloperskie.

Dla osób planujących zakup mieszkania na rynku wtórnym ważna jest możliwość obejrzenia lokum. Za najistotniejszy uznało ten czynnik aż 93% respondentów zainteresowanych używanymi lokalami (Home Broker). Poza tym, liczy się rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i usługowa w wybranej lokalizacji. Kupującym zależy też na szybkiej przeprowadzce (88% wskazań) i zniwelowaniu ryzyka związanego z kupnem mieszkania w budowie. Poza tym zdecydowani są kupić wykończony lokal.   

Zauważmy, że wszystkie czynniki, które są decydujące dla osób wybierających mieszkania używane, można byłoby też spełnić, gdyby poszukujący lokali zdecydowali się na mieszkanie z rynku pierwotnego. Należałoby wtedy znaleźć ukończoną i oddaną do użytku inwestycję, w której deweloper oferuje również mieszkania wykończone pod klucz.

Zobacz także: Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na rynku pierwotnym?

Rynek pierwotny jest popularniejszy

Tymczasem na rynku używane mieszkania tanieją z miesiąca na miesiąc, bo nie ma na nie chętnych, a lokale deweloperskie sprzedają się coraz lepiej. Sprzedaż na rynku pierwotnym rośnie od trzech kwartałów. Według obliczeń Reas w I kw. tego roku nastąpił 14% wzrost sprzedaży nowych mieszkań w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. W sześciu miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto i Wrocław) sprzedało się 8 tys. mieszkań.

O polepszającej się kondycji rynku deweloperskiego świadczy również fakt, że według raportu Reas w II kw. br. wzrosły ceny ofertowe mieszkań wprowadzanych na rynek. Po trwającym od czwartego kwartału 2008 roku okresie spadku stawek teraz nastąpił zwrot. Poza mieszkaniami z segmentu popularnego, deweloperzy zwiększyli liczbę droższych inwestycji zlokalizowanych bliżej centralnych obszarów miast.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK