| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Wysoki koszt najmu mieszkania w Polsce

Wysoki koszt najmu mieszkania w Polsce

Na najem mieszkania Polak przeznacza ponad połowę zarobków. Najgorzej sytuacja wygląda we Wrocławiu i Krakowie, gdzie za wynajęcie kawalerki singiel musi zapłacić 50% swojej wypłaty. W Warszawie dochody są większe, ale wynajem dwupokojowego mieszkania kosztuje rodzinę 35% dochodu.

Wzmożonym okresem ruchu na rynku najmu są wakacje. Duży popyt generują studenci. Nie można jednak zapomnieć o rodzinach z dziećmi, dla których wakacje są dogodnym momentem na zmianę miejsca zamieszkania. Wzmożony popyt przekłada się na ceny, ale szczyt sezonu przypada zazwyczaj na ostatnie tygodnie przed zakończeniem wakacji. Koszt najmu jest mocno powiązany z ceną nieruchomości na danym rynku. Niestety, nie zawsze rekompensuje to poziom dochodu w danym mieście.

Najem mieszkania dla singlów najdroższy w Krakowie i Wrocławiu

Na przykład w takich lokalizacjach jak Kraków i Wrocław osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe (tzw. singiel) musi przeznaczyć ponad połowę swojego miesięcznego uposażenia na wynajem przeciętnej kawalerki. W stolicy województwa małopolskiego zarabia się przeciętnie 2452 zł netto miesięcznie, a za lokal jednopokojowy trzeba zapłacić 1243 zł miesięcznie. We Wrocławiu średni dochód jest o 92 zł wyższy, a zajmowanie kawalerki wymaga poniesienia wydatku na poziomie 1301 zł. Z relatywnie wysokim kosztem najmu lokalu trzeba się też liczyć w Warszawie, Białymstoku i Lublinie. W miastach tych na opłacenie kawalerki trzeba przeznaczyć od 47 do 45% średniego dochodu. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że w większości  dużych miast akademickich najem jest relatywnie drogi.

Zobacz także: Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Tańsze mieszkania do wynajęcia w Katowicach i Łodzi

Po drugiej stronie barykady znajdują się Łódź, Poznań, Olsztyn i Katowice. W miastach tych singiel musi wydać na najem odpowiednio 39, 37, 36 i 30% swojego miesięcznego uposażenia. W najlepszej sytuacji są oczywiście mieszkańcy stolicy województwa śląskiego. Single tam mieszkający muszą przeznaczyć jedynie 30% swojego dochodu na najem przeciętnej kawalerki. Katowiczanin zarabia bowiem „na rękę” 3198 zł miesięcznie, a za mieszkanie jednopokojowe musi zapłacić średnio 973 zł miesięcznie.

Katowice korzystne dla rodzin wynajmujących mieszkanie

W jeszcze lepszej sytuacji są katowickie rodziny, w których obie dorosłe osoby zarabiają i wynajmują dwa pokoje. W ich przypadku miesięczne wynagrodzenie zostanie uszczuplone o 24% z tytułu opłaty za najem. Jest to najlepszy wynik spośród przebadanych miast. Relatywnie korzystna sytuacja ma też miejsce w Olsztynie, Poznaniu i Łodzi, gdzie mniej niż 30% domowego budżetu przeznaczane jest na zapłatę za mieszkanie.

Znacznie gorzej jest w Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. W miastach tych najem lokali dwupokojowych jest relatywnie drogi w porównaniu do osiąganych przez mieszkańców dochodów. Dwie osoby otrzymujące przeciętne wynagrodzenie muszą przeznaczyć na najem od 34 do 36% uposażenia. Wciąż jednak pozostają w znacznie lepszej sytuacji niż single. W przebadanych miastach muszą oni wydać średnio 42% swoich dochodów, żeby wynająć kawalerkę. W przypadku dwóch osób wynajmujących lokal dwupokojowy jest to przeciętnie 31% uposażenia.

Zobacz także: Polska na szarym końcu wśród państw europejskich we wskaźniku przeludnienia – 28 pozycja

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na najem mieszkania Polak przeznacza ponad połowę zarobków. Najgorzej sytuacja wygląda we Wrocławiu i Krakowie, gdzie za wynajęcie kawalerki singiel musi zapłacić 50% swojej wypłaty. Fot. Rafał Motyl, UM Warszawa
Na najem mieszkania Polak przeznacza ponad połowę zarobków. Najgorzej sytuacja wygląda we Wrocławiu i Krakowie, gdzie za wynajęcie kawalerki singiel musi zapłacić 50% swojej wypłaty. Fot. Rafał Motyl, UM Warszawa

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK