| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym stale rośnie. Jednocześnie, maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Świadczy o tym spadek cen i wzrost liczby ofert używanych mieszkań.

Znaczną liczbę gotowych mieszkań oferował również na koniec czerwca br. Kraków (22% z całej oferty deweloperskiej) i Poznań (29%). Najmniej, bo 16% ukończonych mieszkań było w II kw. tego roku w Gdańsku i Wrocławiu (Emmerson).

Z raportu Reas dowiadujemy się, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku, w sześciu największych aglomeracjach w kraju deweloperzy wprowadzili na rynek ponad 10,7 tys. mieszkań. O 67% więcej niż w I kwartale kryzysowego 2009 roku i o 26% więcej, niż w ostatnim kwartale 2010 r.

Zobacz także: Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym łatwiej dostać kredyt?

Polacy kupują więcej nowych mieszkań

Szybsze tempo wprowadzania na rynek nowych projektów idzie w parze ze wzrostem sprzedaży nowych mieszkań. Deweloperzy budują mieszkania głównie w segmencie popularnym i w swoich projektach wystawiają przystępniejsze ceny niż kilka lat temu.

– Na początku sprzedaży w każdym z kolejnych etapów budowy osiedla Alpha w Ursusie oferujemy klientom atrakcyjne warunki płatności za lokale. Tak też jest w trwającej przedsprzedaży mieszkań w obecnej fazie realizacji osiedla. Kupujący mogą teraz skorzystać z systemu finansowania 10/90. Nabywcy mieszkań w dwóch kolejnych, powstających budynkach, po podpisaniu umowy dokonują wpłaty 10% wartości lokalu. Ta płatność może być też rozłożona na raty. Pozostałe 90% sumy wpłacają dopiero przed odbiorem kluczy. Dzięki udostępnieniu klientom tak preferencyjnej formy zakupu nie mamy problemu ze sprzedażą mieszkań – twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Zobacz także: Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Raport Reas niesie informacje, że w pierwszych trzech miesiącach 2011 r. w sześciu miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto i Wrocław) sprzedało się 8 tys. mieszkań. To 14 procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. Co warto też zauważyć, przez ostatnie trzy kwartały sprzedaż regularnie rośnie, a I kw. br. był najlepszym okresem sprzedażowym od końca 2007 roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK