| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym stale rośnie. Jednocześnie, maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Świadczy o tym spadek cen i wzrost liczby ofert używanych mieszkań.

Znaczną liczbę gotowych mieszkań oferował również na koniec czerwca br. Kraków (22% z całej oferty deweloperskiej) i Poznań (29%). Najmniej, bo 16% ukończonych mieszkań było w II kw. tego roku w Gdańsku i Wrocławiu (Emmerson).

Z raportu Reas dowiadujemy się, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku, w sześciu największych aglomeracjach w kraju deweloperzy wprowadzili na rynek ponad 10,7 tys. mieszkań. O 67% więcej niż w I kwartale kryzysowego 2009 roku i o 26% więcej, niż w ostatnim kwartale 2010 r.

Zobacz także: Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym łatwiej dostać kredyt?

Polacy kupują więcej nowych mieszkań

Szybsze tempo wprowadzania na rynek nowych projektów idzie w parze ze wzrostem sprzedaży nowych mieszkań. Deweloperzy budują mieszkania głównie w segmencie popularnym i w swoich projektach wystawiają przystępniejsze ceny niż kilka lat temu.

– Na początku sprzedaży w każdym z kolejnych etapów budowy osiedla Alpha w Ursusie oferujemy klientom atrakcyjne warunki płatności za lokale. Tak też jest w trwającej przedsprzedaży mieszkań w obecnej fazie realizacji osiedla. Kupujący mogą teraz skorzystać z systemu finansowania 10/90. Nabywcy mieszkań w dwóch kolejnych, powstających budynkach, po podpisaniu umowy dokonują wpłaty 10% wartości lokalu. Ta płatność może być też rozłożona na raty. Pozostałe 90% sumy wpłacają dopiero przed odbiorem kluczy. Dzięki udostępnieniu klientom tak preferencyjnej formy zakupu nie mamy problemu ze sprzedażą mieszkań – twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Zobacz także: Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Raport Reas niesie informacje, że w pierwszych trzech miesiącach 2011 r. w sześciu miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto i Wrocław) sprzedało się 8 tys. mieszkań. To 14 procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. Co warto też zauważyć, przez ostatnie trzy kwartały sprzedaż regularnie rośnie, a I kw. br. był najlepszym okresem sprzedażowym od końca 2007 roku.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK