| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak uniknąć płacenia odsetek od mieszkania, którego jeszcze nie użytkujemy?

Jak uniknąć płacenia odsetek od mieszkania, którego jeszcze nie użytkujemy?

Osoby chcące zakupić nowe mieszkanie często decydują się na nie jeszcze na etapie budowy osiedla. Jeśli kupno nieruchomości finansowane jest z kredytu hipotecznego, to wówczas do czasu aż budynek zostanie oddany do użytkowania a na mieszkaniu ustanowiona hipoteka, jesteśmy zmuszeni do płacenia odsetek oraz kosztów ubezpieczenia. Może być to wydatek nawet kilku tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Na szczęście można znaleźć oferty które pomogą nam uniknąć takiej sytuacji.

Sprzedaż mieszkań, które są dopiero w fazie planów stało się już normą. Deweloperzy bardzo często finansują część swoich inwestycji z pieniędzy przyszłych mieszkańców. Żeby cały proces inwestycyjny był łatwiejszy, deweloperzy oferują swoim przyszłym nabywcom specjalne formy płatności.

Formy płatności oferowane przez deweloperów, 15/85 czy 10/91

System ten polega na rozłożeniu wpłaty za mieszkanie na “15/85” bądź „10/90”.  Jest to stosunek spłaty rat. Pierwszą część 15% lub10% kwoty nieruchomości wpłacamy przy podpisaniu wstępnej umowy z deweloperem, resztę pieniędzy będziemy musieli wpłacić dopiero odbierając klucze do mieszkania. Taka opcja pozwala na odłożenie w czasie zaciągnięcia kredytu, ponieważ 10% możemy wyłożyć  z własne kieszeni.

Taka forma płatności daje nabywcy wymierne korzyści finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy spłacać odsetek kredytu w terminie, kiedy trwa jeszcze budowa, a my dopiero czekamy na odbiór swojego M. Warto podkreślić, że od momentu podpisania umowy do chwili odebrania mieszkania może mogą minąć nawet 2 lata. Poza tym ten okres czasu daje kupującemu dodatkowy czas na zgromadzenie pozostałej sumy, bądź na dogadanie się z bankiem. Kolejną zaletą jest to, że koszty związane z ubezpieczeniem pomostowym ponosimy przez krótszy okres czasu, bo kredyt zaciągamy dopiero wtedy, gdy mieszkanie jest oddawane do użytku. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla nabywców ponieważ  podpisując pierwszą umowę zyskujemy prawo do lokalu, które możemy następnie z zyskiem sprzedać, gdyby cena  nie wybudowanego mieszkania wzrosła .

Zobacz także: Czy możliwy jest kredyt bez odsetek?

Należy pamiętać, że taki sposób płatności wiąże się z określonymi kosztami np. wyższą ceną za metr. Kupując mieszkanie pamiętajmy o tym, że bardzo ważna jest jego funkcjonalność. Aby zmniejszyć koszt kupna mieszkania możemy nabyć lokal o mniejszej powierzchni i połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym, co może nam dać nawet 3 metry kwadratowe i w efekcie zmniejszyć koszt kupna o kilkanaście tysięcy złotych.

Zobacz także: Co jest istotne dla kupującego mieszkanie?

Deweloperzy coraz częściej pomagają zaprojektować indywidualny rozkład mieszkania. Nabywcy kupujący mieszkania, jeszcze na etapie powstawania inwestycji mogą wraz z fachowcem zaprojektować i wykończyć jego wnętrze oraz ustalić rozmieszczenie pomieszczeń.

Jeżeli decydujemy się zakupić “dziurę w ziemi” warto sprawdzić czy deweloper ma zamiar dla realizowanej inwestycji stworzyć tak zwaną spółkę celową. Spółka celowa  to forma prawna, dzięki której pieniądze wpłacane na poczet zakupu mieszkania będą wpłacane na nasze mieszkanie a nie na inne inwestycje dewelopera.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK