| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Zachód wygrywa ze wschodem, czyli jakie mieszkania kupują Polacy

Zachód wygrywa ze wschodem, czyli jakie mieszkania kupują Polacy

Za optymalne nasłonecznienie mieszkania trzeba płacić. Mieszkania z oknami na południe są droższe od tych z oknami na północ. Podobnie lokale "zachodnie" wygrywają z tymi, których okna wychodzą na wschód. Przeciętnie 30% kupujących wybiera mieszkania zwróconych w kierunku równika.

O wartości mieszkania w bardzo dużym stopniu decyduje jego lokalizacja. Kluczowy jest widok z okna, nasłonecznienie czy poziom hałasu. Czasem lokal w budynku z wielkiej płyty, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok osiągnie znacznie wyższą cenę niż mieszkanie usytuowane na parterze apartamentowca, ale w bezpośrednim sąsiedztwie osiedlowego śmietnika.

Różnice w podejściu nabywców widać chociażby na podstawie kierunku świata, na które wychodzą okna mieszkania. Największą popularnością cieszy się ekspozycja południowa, w związku z lepszym nasłonecznieniem lokalu. Ma to przełożenie na ceny mieszkań. Przeciętnie różnica wynosi 3,2% na korzyść mieszkań południowych nad północnymi. Największa premia za ekspozycję lokalu widoczna była w ostatnim roku w Krakowie i Trójmieście. Cena metra lokalu „południowego” była tam o kilkaset złotych wyższa niż „północnych”. Najmniejszą różnicę można zaobserwować we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu, gdzie wspomniana różnica nie przekroczyła kilkudziesięciu złotych, a co za tym idzie jednego procenta ceny.

Zobacz także: Kupno mieszkania - krok po kroku

Najczęściej ekspozycja południowa była wybierana przez mieszkańców Katowic, Krakowa i Trójmiasta. Odmienna sytuacja miała miejsce w Łodzi i Poznaniu, gdzie relatywnie często były wybierane mieszkania „północne”. Podobne upodobanie do północy widoczne jest w przypadku mieszkańców Krakowa. Aż 21% sprzedanych w ostatnim roku lokali miało właśnie taką ekspozycję. 

Zobacz także: Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Dokonany w tym względzie wybór będzie rzutował na komfort mieszkania i wysokość rachunków. Trzeba bowiem pamiętać, że słoneczne mieszkania są znacznie cieplejsze w czasie upałów, choć z drugiej strony wymagają mniej energii do ogrzania i oświetlenia zimą.

Różnica w popularności i cenach mieszkań o ekspozycji wschodniej i zachodniej nie jest aż tak znacząca, choć możliwa do zaobserwowania. W 7 badanych ośrodkach miejskich widoczna jest niewielka przewaga mieszkań „zachodnich”. W 5 z nich cena takich lokali jest wyższa niż „wschodnich”. W 4 widoczna jest także znaczna przewaga popytu, czego przykładem może być Kraków i Poznań. W pierwszym z nich udział lokali z ekspozycją wschodnią w liczbie transakcji wyniosła odpowiednio 23 i 24%. Dla porównania mieszkania „zachodnie” odpowiadały w tych miastach za odpowiednio 33 i 34% transakcji. Po drugiej stronie barykady znajduje się Łódź. W mieście tym kupujący częściej wybierali lokale z ekspozycją wschodnią, ale ich przewaga w liczbie transakcji nie przekroczyła 2 pp. nad „zachodnimi”.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkania z oknami wychodzącymi na południe są o 3,2% droższe od „północnych”. Mimo wyższej ceny, dwukrotnie łatwiej na taki lokal znaleźć nabywcę.
Mieszkania z oknami wychodzącymi na południe są o 3,2% droższe od „północnych”. Mimo wyższej ceny, dwukrotnie łatwiej na taki lokal znaleźć nabywcę.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »