| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Deweloperzy budują mniej mieszkań

Deweloperzy budują mniej mieszkań

W maju br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 41,9% mniej mieszkań niż przed rokiem. W poprzednim miesiącu spadek ten był mniejszy, choć także rozczarowujący i wyniósł 24,7%. Efektem było rozpoczęcie w maju budowy 4847 mieszkań. Takie wyniki studzą obawy o niebezpieczeństwie nadpodaży na rynku pierwotnym. W przypadku inwestorów indywidualnych sytuacja jest znacznie lepsza. W poprzednim miesiącu liczba rozpoczętych budów była o 10,4% wyższa niż w analogicznym okresie rok temu.

W ostatnim roku liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie na budowę aż 11 razy była większa od liczby mieszkań, których budowę faktycznie rozpoczęto. Można więc spodziewać się, że deweloperzy posiadają te decyzje administracyjne i badają rynek, aby rozpocząć budowę projektu w jak najlepszym momencie.

W maju ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 11,1% większa niż rok wcześniej. W przypadku deweloperów zmiana była przeszło dwukrotnie wyższa i wyniosła 29,1%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 16,5 tys. lokali. Dla porównania w kwietniu było to 15,6 tys. lokali, a przeciętnie w ostatnich 12 miesiącach 14,8 tysiąca. 

Zobacz także: Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

W maju już po raz jedenasty w ostatnim roku liczba wydanych pozwoleń na budowę była wyższa od liczby rozpoczynanych budów. Różnica wyniosła 0,3 tys. nieruchomości. 

Maj br., względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł ponadto 2,2% wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Było ich w tym miesiącu 9,2 tys. Jest to pierwszy pozytywny odczyt od 8 miesięcy. W przypadku deweloperów wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania był mniejszy niż na całym rynku i wyniósł 0,7%. Wynik ten może być preludium dłuższego trendu. Trzeba bowiem pamiętać, że rozpoczynane po kryzysie inwestycje mają się już często ku końcowi. Dawałoby to szanse na zaobserwowanie efektu niskiej bazy i duże wzrosty liczby mieszkań oddanych do użytkowania jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Czy w Warszawie buduje się mieszkania komunalne?

Porównując pięć pierwszych miesięcy br. do analogicznego okresu 2010 roku widać spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania na poziomie 14,9%. Oznaczałoby to, że maj z powyżej przedstawionym skromnym wynikiem wyróżniał się pozytywnie. Trzeba jednak zauważyć, że wciąż liczba mieszkań oddawanych do użytkowania jest znacznie mniejsza niż liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Oznacza to, że w kraju znaleźć można coraz więcej placów budowy. Zanim dojdzie do zmian w tym zakresie upłynie jeszcze dużo czasu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK