| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

Poszukiwane są tradycyjnie już mieszkania dostarczające maksymalną użyteczność za jak najniższą cenę. Najchętniej wciąż sprzedają się lokale dwupokojowe (do 45 m2) i trzypokojowe mieszkania (optymalnie 60 m2). Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w siedmiu głównych miastach w Polsce na koniec maja 2011 roku sięgała 7193 zł/m2 i była o 1,7% wyższa od cen odnotowanych na koniec kwietnia 2011. Na chwile obecną Wrocław jest trzecim po Warszawie i Krakowie miastem, w którym deweloperzy tak intensywnie inwestują.

W ostatnim miesiącu różnica pomiędzy średnią ceną oferty, a średnią ceną sprzedaży mieszkania wzrosła. W maju pierwszy z tych wskaźników przewyższał drugi o 6,2%. Tak więc na rynku pojawiły się nieco droższe projekty, ale akceptacja wyższego poziomu cenowego przez klientów następuje powoli.

Zobacz także: Ceny mieszkań: stare droższe od nowego?

Nadal jednak deweloperzy starają się reagować na sytuację na rynku i kształtować cenę oferty mieszkania na poziomie możliwym do przyjęcia przez nabywców. Różnice pomiędzy obydwoma wskaźnikami oprócz Wrocławia wszędzie były jednocyfrowe. W maju jedynie w Krakowie, Poznaniu i aglomeracji śląskiej odnotowano spadek ceny ofertowej mieszkań. W Katowicach nadal sprzedają się mieszkania droższe niż średnia oferta (o 5,0%). Wynika to jednak z niewielkiej podaży nowych mieszkań wprowadzonych na rynek po kryzysie. Stąd nawet sprzedaż kilku droższych lokali mocno wpływa na wskaźniki cenowe. Przy znacznej liczbie wprowadzanych na rynek inwestycji w Gdańsku i we Wrocławiu nastąpił ponad 3% wzrost ceny ofertowej nieruchomości. Przy wyprzedaży najtańszej oferty, na rynku pozostają nieco droższe mieszkania. Ponadto pojawiające się na rynku nowe inwestycje pod względem cenowym w niektórych przypadkach dość znacznie przewyższają dotychczasowe najtańsze oferty.

Legenda:

  • Cena oferty mieszkań – średnia, ofertowa cena m2 wszystkich mieszkań w projektach deweloperskich wystawionych do sprzedaży według stanu z 29 dnia każdego miesiąca
  • Cena mieszkań sprzedanych – średnia cena m2 mieszkań sprzedanych w okresie ostatnich 3 miesięcy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK