| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile zapłacisz za wykończenie mieszkania przez dewelopera?

Ile zapłacisz za wykończenie mieszkania przez dewelopera?

Wykończenie mieszkania przez dewelopera możemy sfinansować z uzyskanego na ten cel kredytu - z rządową dopłatą. Ile trwa wykończenie mieszkania przez dewelopera - dłużej, krócej niż byśmy zrobili to sami? Jakie standardowe wykończenie nowego M oferują obecnie na rynku deweloperzy? I jakie materiały? I wreszcie - ile za to zapłacimy?

Ile czekamy na wykończenie mieszkania?

Przeciętnie: 41 dni.  Najkrócej - do miesiąca - na oddanie mieszkania w stanie „pod klucz” czekać się będzie w: PWD, Mierzeja Development, Damaro Construction, AW Inwest oraz ATAL-u. Ponadto deweloperzy Archicom i Bouygues Immobilier deklarują, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim. W pierwszej z tych firm niezbędne byłoby nabycie lokalu na etapie jego budowy. W przeciwnym przypadku wykończenie może potrwać 60 dni.

Wykończenie mieszkania samodzielnie: dłużej? taniej czy drożej?

Samodzielne doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m2 ze stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz” kosztować może 25,7 tys. zł netto gdy prace zlecone zostaną zewnętrznej firmie, w czym 17,4 tys. zł netto kosztowałyby materiały wykończeniowe. Przyjęliśmy popularny standard wykończenia, a co za tym idzie relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie „pod klucz”, a więc:

  • nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,
  • położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,
  • położenie glazury w kuchni i łazience,
  • instalacja gniazd i włączników elektrycznych,
  • zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
  • zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami.

Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera?

Koszt wykończenia m2 mieszkania można więc oszacować na 556 zł brutto (515 zł netto) w przypadku zlecenia robót firmie. Wtedy obowiązywałaby bowiem 8% stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę liczyć się należy z podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami. Ponadto w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie konieczny może okazać się także zakup lub wypożyczenie sprzętu. Można więc oszacować, że na wykonaniu prac samodzielnie można więc zaoszczędzić około 25% kosztów.

Zobacz także: Ile farby potrzeba do pomalowania pokoju?

Pozostaje jeszcze kwestia czasu oczekiwania na wykończenie lokalu. Nawet zlecając tę usługę firmom należy liczyć się z wieloma godzinami spędzonymi na poszukiwaniu materiałów wykończeniowych, samych wykonawców, a następnie ich nadzorowaniu.
– Decydując się na wykończenie mieszkania kupionego na rynku pierwotnym należy zarezerwować na tę operację około dwóch miesięcy – podsumowuje Artur Wach, dyrektor regionalny Home Broker.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK