| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile zapłacisz za wykończenie mieszkania przez dewelopera?

Ile zapłacisz za wykończenie mieszkania przez dewelopera?

Wykończenie mieszkania przez dewelopera możemy sfinansować z uzyskanego na ten cel kredytu - z rządową dopłatą. Ile trwa wykończenie mieszkania przez dewelopera - dłużej, krócej niż byśmy zrobili to sami? Jakie standardowe wykończenie nowego M oferują obecnie na rynku deweloperzy? I jakie materiały? I wreszcie - ile za to zapłacimy?

Ile czekamy na wykończenie mieszkania?

Przeciętnie: 41 dni.  Najkrócej - do miesiąca - na oddanie mieszkania w stanie „pod klucz” czekać się będzie w: PWD, Mierzeja Development, Damaro Construction, AW Inwest oraz ATAL-u. Ponadto deweloperzy Archicom i Bouygues Immobilier deklarują, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim. W pierwszej z tych firm niezbędne byłoby nabycie lokalu na etapie jego budowy. W przeciwnym przypadku wykończenie może potrwać 60 dni.

Wykończenie mieszkania samodzielnie: dłużej? taniej czy drożej?

Samodzielne doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m2 ze stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz” kosztować może 25,7 tys. zł netto gdy prace zlecone zostaną zewnętrznej firmie, w czym 17,4 tys. zł netto kosztowałyby materiały wykończeniowe. Przyjęliśmy popularny standard wykończenia, a co za tym idzie relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie „pod klucz”, a więc:

  • nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,
  • położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,
  • położenie glazury w kuchni i łazience,
  • instalacja gniazd i włączników elektrycznych,
  • zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
  • zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami.

Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera?

Koszt wykończenia m2 mieszkania można więc oszacować na 556 zł brutto (515 zł netto) w przypadku zlecenia robót firmie. Wtedy obowiązywałaby bowiem 8% stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę liczyć się należy z podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami. Ponadto w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie konieczny może okazać się także zakup lub wypożyczenie sprzętu. Można więc oszacować, że na wykonaniu prac samodzielnie można więc zaoszczędzić około 25% kosztów.

Zobacz także: Ile farby potrzeba do pomalowania pokoju?

Pozostaje jeszcze kwestia czasu oczekiwania na wykończenie lokalu. Nawet zlecając tę usługę firmom należy liczyć się z wieloma godzinami spędzonymi na poszukiwaniu materiałów wykończeniowych, samych wykonawców, a następnie ich nadzorowaniu.
– Decydując się na wykończenie mieszkania kupionego na rynku pierwotnym należy zarezerwować na tę operację około dwóch miesięcy – podsumowuje Artur Wach, dyrektor regionalny Home Broker.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK