| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mieszkanie jeszcze w planie, czyli czy warto kupić "dziurę w ziemi"?

Mieszkanie jeszcze w planie, czyli czy warto kupić "dziurę w ziemi"?

Na rynku pierwotnym najtaniej możemy kupić mieszkanie na I etapie budowy inwestycji. Dlaczego? Deweloper uzyskuje finansowanie inwestycji przez bank w momencie uzyskania co najmniej 20% nabywców na mieszkania w nowym projekcie. Stąd niższa cena metra kwadratowego niewybudowanego lokalu. Z analizy Home Broker wynika, że średni wzrost cen po zakończeniu inwestycji wynosi od 6 do 19%.

Niestety niebawem wejdą w życie nowe przepisy dotyczące programu, które nie sprzyjają poszukującym mieszkań. Nastąpi obniżenie mnożnika (z 1,4 na 1,1) według, którego liczony jest limit ceny mieszkań, na które można zaciągnąć preferencyjną pożyczkę.

Dotychczas limity systematycznie się zwiększały. Obecnie mieszkanie kupione w kredycie z dopłatą może kosztować w Warszawie aż 9816 zł za m2. W takiej cenie na stołecznym rynku jest 3/4 mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Po wprowadzeniu zmian w Warszawie pułap cen może spaść do 7772,6 zł za m2.
Firma Home Broker szacuje, że w Warszawie warunek cenowy i powierzchniowy (metraż do 75 m2) spełnia aż 78% mieszkań na rynku pierwotnym. Po zmianie przepisów będzie ich już tylko 16%. Według analizy firmy Home Broker w Katowicach, Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu, znalezienie mieszkania spełniającego kryteria programu będzie prawie niemożliwe. 

Zobacz także: Rodzina na Swoim: limity cen budzą kontrowersje

Kolejną niekorzystną zmianą będzie wprowadzenie limitu wiekowego. Kredytobiorca starający się o kredyt z rządowymi dopłatami nie będzie mógł mieć więcej niż 35 lat. Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza programem, wynika, że co piąty kredytobiorca (22,1%), który teraz zaciąga taką pożyczkę nie spełniałby nowego kryterium.

Ponadto kredyt z budżetową dopłatą będzie można sięgnąć jeszcze tylko do końca przyszłego roku. Ograniczenie i zamknięcie programu na koniec 2012 roku będzie oznaczało dla wielu osób, nie tylko wyższe obciążenia, ale także porzucenie nadziei na własne lokum.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na rynku pierwotnym najtaniej możemy kupić mieszkanie na I etapie budowy inwestycji. Fot. RED Real Estate Development.
Na rynku pierwotnym najtaniej możemy kupić mieszkanie na I etapie budowy inwestycji. Fot. RED Real Estate Development.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK