| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kobiety na rynku nieruchomości: mama kupuje co czwarte mieszkanie

Kobiety na rynku nieruchomości: mama kupuje co czwarte mieszkanie

Kobiety z dziećmi to spora grupa nabywców na rynku nieruchomości - według firmy Home Broker stanowią one 28% kupujących (badanie z kwietnia). Zamianę mieszkania na większe planuje 2/3 matek. Na zakup swojej pierwszej nieruchomości kobiety z dziećmi decydują się zwykle 4 lata później niż przeciętny nabywca.

Kobiety częściej zamieniają mieszkanie na większe

Takie transakcje planuje w najbliższym czasie aż 2/3 matek. W ich przypadku zakup pierwszego mieszkania to motyw odpowiadający za 29% zgłaszanego popytu. Dla porównania ogółem na rynku pierwsze „M” chce kupić blisko połowa nabywców. Różnica ta jest prosta do wytłumaczenia: duża część rodzin decydując się na dziecko posiada już nieruchomość. Stąd też znacznie częściej planują one zamianę mieszkania niż zakup pierwszego lokum.

Zobacz także: Jestem w ciąży. Dostanę kredyt na mieszkanie?

Ponad połowa matek chce zabezpieczyć przyszłość swoich pociech kupując im mieszkanie

Matki jeśli już inwestują na rynku nieruchomości najczęściej robią to z myślą o zakupie lokalu na przyszłość - dla dziecka. Robi tak ponad połowa matek inwestujących nadwyżki finansowe na rynku nieruchomości. Blisko dwukrotnie rzadziej myślą one o osiąganiu zysków ze wzrostu wartości nieruchomości lub osiągania dochodów z najmu. Dla porównania - właśnie zyski ze wzrostu wartości nieruchomości są podstawowym motywem skłaniającym przeciętnego Polaka do zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Zobacz także: Zakup wakacyjnej nieruchomości w Europie: dobra inwestycja?

Z badania firmy Home Broker wynika, że kobiety z dziećmi nabywają swoje pierwsze mieszkanie w wieku 35,7 lat. Dla porównania ogólnie na rynku nabywca pierwszego M ma w Polsce 31,3 lat. Zgodnie z ogólnymi statystkami kobiety usamodzielniają się o pół roku wcześniej niż mężczyźni. Zazwyczaj panie chcą nabyć mieszkania o około 2 m2 mniejsze niż mężczyźni, a do negocjacji są lepiej przygotowane.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK