| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Dlaczego rośnie sprzedaż nowych mieszkań?

Dlaczego rośnie sprzedaż nowych mieszkań?

Pierwszy kwartał 2011 był kolejnym z rzędu okresem wzrostu - o 14% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - sprzedaży nowych mieszkań. Analizując cykle kwartalne, był to najlepszy pod względem poziomu sprzedaży kwartał od 2008 r. Sprzedano w sześciu aglomeracjach Polski 8 tys. mieszkań (dane REAS), a według szacunków redNet Consulting i Tabeliofert.pl w marcu w samej tylko Warszawie deweloperzy sprzedali prawie 1000 mieszkań.

Przychylność banków = większa sprzedaż

Dobre informacje na temat sprzedaży płynące z rynku deweloperskiego nie byłyby możliwe bez odpowiedniego wsparcia kredytowego nabywców nowych mieszkań. Z ostatnich analiz Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że po dość istotnych obniżkach marż pożyczek w marcu 2011, kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym banki uatrakcyjniły wysokość marż kredytowych. Średnia marża wyniosła w kwietniu 1,4%, a w pięciu bankach ich wysokość była niższa niż 1%.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość nakładanej przez bank marży?

Inwestorzy potwierdzają, że to właśnie większa elastyczność banków w stosunku do kredytobiorców przyczyniła się do wzrostu sprzedaży mieszkań w ostatnim czasie.
– Nieco łagodniejsza ocena zdolności kredytowej wnioskodawców w bankach, spowodowała większe zainteresowanie mieszkaniami w ostatnich tygodniach. Teraz wracają do nas klienci, którzy już wcześniej chcieli kupić mieszkanie na oddanym już przez nas do użytku osiedlu Lazurowa przy ul. Batalionów Chłopskich w Bemowie. Jeszcze kilka miesięcy temu nie mogli uzyskać odpowiedniego finansowania, a obecnie mogą już zaciągnąć potrzebny do zakupu kredyt – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes firmy PBM Południe Development. 

Stabilne ceny nowych mieszkań

Tajemnica tak dobrej sprzedaży leży w szerokiej dostępności mieszkań budowanych w segmencie popularnym, które są najchętniej kupowane. Intensyfikacji sprzedaży towarzyszy stabilizacja cen mieszkań w nowo wprowadzanych projektach, którą możemy obserwować od wielu miesięcy oraz szersza dostępność kredytów.
Raport redNet Consulting i Tabelaofert.pl podaje, że średnia cena m2 nowego mieszkania w siedmiu głównych miastach pod koniec I kwartału tego roku wyniosła 7143 zł. Najwyższe ceny odnotowane zostały w Warszawie (8301 zł), a najniższe w Katowicach (5082 zł). 

Deweloperzy w coraz większym stopniu dopasowują ceny we prowadzanych na rynek inwestycjach do możliwości nabywczych klientów. Dowodem tego jest zmniejszenie się różnicy pomiędzy średnią ceną m2 oferowanego do sprzedaży mieszkania (7143 zł), a ceną m2 faktycznie sprzedanych lokali (6702 zł). Obecnie wynosi ona zaledwie 6,2%.

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Więcej gotowych mieszkań na rynku

Zwiększonej sprzedaży towarzyszy również szybsze tempo oddawania do użytku nowych mieszkań. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku liczba wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań była wyższa o 18,4% niż w tym samym okresie w 2010 r. 

Większa dostępność kredytów, stabilizacja cen ofertowych nowych mieszkań i wprowadzanie na rynek kolejnych inwestycji dostosowanych do możliwości nabywczych kupujących to główne przyczyny dobrego tempa sprzedaży nowych mieszkań na rynku w najbliższym czasie.

Źródło: PRESTIGE PR

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »