| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile zarobisz na nieruchomości?

Ile zarobisz na nieruchomości?

Bez wątpienia warto kupować nieruchomość z myślą o jej późniejszym odsprzedaniu. Powinna więc być ona na tyle atrakcyjna, aby w przyszłości łatwo znalazła kolejnego nabywcę i została sprzedana za dobrą cenę. Jak wygląda obecnie rynek? Na jakie zyski w przyszłości liczą obecni właściciele nieruchomości, a ile w rzeczywistości zarobią na swojej np. mieszkaniowej inwestycji?

Nieruchomości: Polska a Wielka Brytania

Uwzględniając jednak inflację, oczekiwany przez respondentów Home Broker, wzrost wartości nieruchomości można oszacować na 1,8%. W długim terminie przyjąć należy, że RPP utrzyma inflację na poziomie celu (2,5%). Czy to wygórowana wartość? Wydaje się, że nie. Badania rozwiniętych rynków nieruchomości pokazują, że nieruchomości zyskują na wartości 1–2 pp. więcej niż wynosi wzrost ogólnego poziomu cen. W ostatnich 23 latach brytyjski wynik jest nawet wyższy. Zgodnie z danymi indeksu Halifax publikowanymi przez grupę bankową Lloyds cena przeciętnej nieruchomości na wyspach wzrosła od 1988 roku o 218%. Gdyby uwzględnić w tych danych inflację, to okazałoby się, że realnie nieruchomości zdrożały blisko trzykrotnie mniej, a więc o 76,4%. Oznacza to wzrost wartości nieruchomości o 2,5 pp. rocznie ponad poziom inflacji.

Zobacz także: Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości

Kto chce najwięcej zarobić na nieruchomościach?

W wynikach badania Home Broker widać znaczne rozwarstwienie w oczekiwanych stopach zwrotu w zależności od wieku respondentów. Są one najwyższe w przypadku osób w wieku nieprzekraczającym 25 lat. Spodziewają się oni wzrostu wartości nabywanych nieruchomości o 5,1% rocznie. Wraz z wiekiem oczekiwania maleją. Osoby w wieku minimum 56 lat uważają, że realny zarobek na posiadanym lokalu nie przekroczy 3,9% rocznie.

Duże różnice w oczekiwanym poziomie wzrostu wartości nieruchomości widać także w zależności od zarobków respondentów. Największego wzrostu wartości nieruchomości spodziewają się osoby zarabiające między 7 a 9 tys. zł miesięcznie. Uważają oni, że nabywana przez nich nieruchomość powinna drożeć o 5,8% rocznie. Najniższe oczekiwania mają osoby o pensji nieprzekraczającej 3 tys. zł miesięcznie. W ich przypadku przeciętne jest to 4,1% rocznie.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK