| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kupujemy mieszkanie w Warszawie - jest jeszcze w czym wybierać?

Kupujemy mieszkanie w Warszawie - jest jeszcze w czym wybierać?

Od trzech lat nie było już takiej sprzedaży nowych mieszkań w Warszawie jak w pierwszym kwartale tego roku. Może dlatego, że ceny wprowadzanych na rynek lokali są nieco niższe niż rok temu.

Analitycy firmy Reas obliczyli, że w pierwszym kwartale bieżącego roku warszawscy deweloperzy znaleźli klientów na nieco więcej niż 3,3 tys. mieszkań. Jeśli ten poziom sprzedaży utrzymałby się obserwowalibyśmy powrót do przeciętnego zbytu w długoterminowym, dziesięcioletnim ujęciu, kiedy średnio rocznie sprzedawało się w Warszawie ponad 13 tys. lokali.
Dla porównania, w 2010 roku w stolicy sprzedało się około 10,6 tys. nowych lokali. To znacznie mniej niż w czasie boomu na rynku, ale więcej niż w 2009 roku, kiedy deweloperzy podpisali umowy na 6,9 tys. mieszkań (obliczenia firmy redNet). 

Warszawska oferta rynku pierwotnego obejmuje teraz 16,6 tys. mieszkań. Z zestawień firmy doradczej Reas wynika, że na koniec 2010 r. nowych mieszkań było w sprzedaży ok. 16 tys., a w trzecim kwartale ubiegłego roku tylko 15 tys. Jeśli zaś chodzi o gotowe mieszkania, to na koniec marca tego roku było ich w sprzedaży na stołecznym rynku ok. 4,3 tys.

Zobacz także: Warszawa, Osiedle Saska - kolejne mieszkania gotowe do sprzedaży

Z mieszkań planowanych do oddania w tym roku w Warszawie ponad 57% to lokale, które zostały już sprzedane (9 proc. więcej niż w poprzednim kwartale), a 42 proc. to mieszkania znajdujące się nadal w ofercie.

Na rynku nowych mieszkań przeważają lokale w cenie 6-9 tys. zł za m2. Dokładnie w takim przedziale cenowym mieszkań w Warszawie szukają najczęściej potencjalni nabywcy. Deweloperzy z precyzyjnym wyczuciem rynku wprowadzają właśnie tak wycenione projekty. 

Przeciętna cena mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek w pierwszym kwartale br. wyniosła ponad 7,3 tys. zł za m2 i jest niezmienna od pół roku, ale nieco niższa niż rok temu. Można zatem wysnuć wniosek, że ceny nowych mieszkań w Warszawie ustabilizowały się. Na przestrzeni ostatniego roku ceny nowych mieszkań wzrosły o 1%.

Na rynku w szybkim tempie przybywa mieszkań. W I kw. 2011 roku deweloperzy rozpoczęli w kraju budowę 14,5 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, co stanowi ponad 10% wzrost w porównaniu z I kwartałem 2010 roku.

Zobacz także: W nowym roku niższe ceny mieszkań z drugiej ręki

Po raz pierwszy od połowy 2008 roku dobre wieści płyną też z rynku, jeśli chodzi o liczbę wydanych zezwoleń na budowę. W I kw. tego roku odnotowany został wzrost ich ogólnej liczby do 37 263 pozwoleń tj. o 5,2% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Dobre wyniki są przede wszystkim udziałem deweloperów, którzy uzyskali 16 886 pozwolenia na budowę mieszkań w budynkach wielorodzinnych. 

Źródło: PRESTIGE Public Relations

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja rozpoczynaniu nowych projektów i rozbudowie inwestycji.
Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja rozpoczynaniu nowych projektów i rozbudowie inwestycji.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK