| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Dom drewniany czy murowany?

Dom drewniany czy murowany?

Wprawdzie można spotkać coraz więcej domów jednorodzinnych - wznoszonych zarówno tzw. metodą kanadyjską, jak tych drewnianych - jednak taki rodzaj zabudowy nadal jest u nas stosunkowo rzadko wybierany. Dlaczego?

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że większości z nas drewniane konstrukcje kojarzą się raczej z typowymi domkami letniskowymi, niż prawdziwą zabudową jednorodzinną. Za drewnianym budownictwem przemawia przede wszystkim cena, która może być w niektórych przypadkach nawet o 1/3 niższa w relacji do jednostek mieszkalnych wzniesionych za pomocą tradycyjnych materiałów. Domy z drewna charakteryzują się podobnymi lub często lepszymi standardami odnośnie przepuszczalności hałasu, czy utrzymywania temperatury, niż zabudowa z tradycyjnego budulca ceramicznego. Czas „życia” budynku jest w obu przypadkach podobny - , drewniane budynki mieszkalne wymagają jedynie częstszych renowacji. Ważnym czynnikiem, który przemawia na korzyść konstrukcji drewnianego domu jest czas realizacji: znacznie krótszy, niż ma to miejsce w wypadku tradycyjnej technologii. Do głównych wątpliwości osób zastanawiających się nad wyborem domu z drewna należy kwestia ochrony przeciwpożarowej, ale pamiętajmy, że obecnie wykorzystywane środki przeciwogniowe w znacznym stopniu minimalizują jednak ryzyko pożaru.

Zobacz także: Dlaczego warto budować domy drewniane?

Liczba nowych konstrukcji mieszkalnych z drewna za 2010 r. jest przez ekspertów Działu Badań i Analiz Emmerson szacowana w przedziale między 1,5 a 2 tys. jednostek. Najlepszym okresem dla tego rodzaju budownictwa jednorodzinnego były lata 2007 oraz 2008 r., kiedy liczba oddanych domów wyraźnie przekroczyła 3 tys. Zanotowany w ciągu ostatnich 2 lat spadek można tłumaczyć raczej ogólną sytuacją na rynku nieruchomości, niż odwróceniem dotychczasowej tendencji stopniowego wzrostu zainteresowania drewnianą zabudową.

Liczba firm w Polsce specjalizujących się we wznoszeniu obiektów z drewnianych bali już grubo przekracza 200. Jak twierdzą przedstawiciele branży całkowita ich ilość może być jednak nawet trzykrotnie wyższa, zwłaszcza, jeżeli uwzględni się małe rodzinne przedsiębiorstwa. 

Zobacz także: Cegła czy drewno? Różnice między domem drewnianym a murowanym

Niekorzystnie na opinii o całym sektorze odbiła się bez wątpienia akcja budowy drewnianych domów dla powodzian po 1997 r. Wówczas to na chwilowej koniunkturze postanowiły skorzystać firmy nieposiadające nieraz żadnego doświadczenia w tego rodzaju budownictwie. Brak przestrzegania wymogów technicznych doprowadził do sytuacji, w której spora liczba wzniesionych w ten sposób domów w bardzo krótkim czasie nadawała się do generalnego remontu, bądź nawet rozbiórki. W związku z tym przed wyborem drewnianego dewelopera warto dokładnie upewnić się, co do jakości oferowanych przez niego rozwiązań.

Podsumowując wydaje się, że wspomniane atuty przemawiają na korzyść drewnianego budownictwa. W związku z tym wraz z poprawą sytuacji gospodarczej należy spodziewać się wzrostu liczby Polaków chcących zamieszkać w drewnianych domach, które z czasem zapewne przestaną być domeną jedynie górskich miejscowości.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa domu drewnianego jest znacznie krótsza w porównaniu z domem murowanym. Budowa domu wznoszonego od podstaw trwa ok. 3 miesięcy, natomiast domu prefabrykowanego (z gotowych elementów) trwa nawet kilka dni. / Fot. Fotolia
Budowa domu drewnianego jest znacznie krótsza w porównaniu z domem murowanym. Budowa domu wznoszonego od podstaw trwa ok. 3 miesięcy, natomiast domu prefabrykowanego (z gotowych elementów) trwa nawet kilka dni. / Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK