| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Potrzeby mieszkaniowe Polaków

Potrzeby mieszkaniowe Polaków


Największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, o powierzchni nie przekraczającej 50 metrów kwadratowych. W nowym budownictwie i kamienicach najmniejsze mieszkania są za duże – informuje Home Broker. Na jakim rynku powinniśmy szukać takich lokali?

Jak podają dane GUS, przeciętna nieruchomość wybudowana w Polsce miała ponad około 105 metrów kwadratowych. Deweloperzy budowali zazwyczaj mieszkania mające po 66,5 metrów kwadratowych, co jest o wiele za dużym metrażem dla nabywców w Polsce. Ponieważ najchętniej kupujemy mieszkania mające około 47 metrów kwadratowych.Takie lokale udostępniają spółdzielnie mieszkaniowe.

Najczęściej poszukiwanym mieszkaniem jest M2. Na kolejnych pozycjach znajduje się M3 a jeszcze dalej kawalerki. Najmniej popularnymi mieszkaniami są lokale mające cztery pokoje lub więcej. W 2010 roku tylko 5% nabywców chciało zakupić taką nieruchomość.

Zobacz także: Przeprowadzka z mieszkania do domu

Jeżeli chodzi o kawalerki, ich metraż nie powinien przekroczyć 35 metrów kwadratowych. Mieszkanie dwupokojowe i trzypokojowe powinno mieć według nabywców odpowiednio 46,6 metrów kwadratowych i 62,1 metrów. Niestety, mieszkania na rynku pierwotnym, w oczach nabywców, są dużo za duże.

Wielka płyta jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem. Lokale w budynkach z wielkiej płyty są najbliższe popytowemu ideałowi. Stąd może wynikać wzrost popularności tego segmentu rynku. Na pięciu największych rynkach, w pierwszym kwartale zeszłego roku, mniej niż jedno na trzy sprzedane mieszkanie używane, znajdowało się w bloku z wielkiej płyty. W zeszłym kwartale takich transakcji było już blisko 40%.

Zobacz także: Jakie są zyski z wynajmu hoteli?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Największym powodzeniem cięszą się mieszkania dwupokojowe, o powierzchni nie przekraczającej 50 metrów kwadratowych.
Największym powodzeniem cięszą się mieszkania dwupokojowe, o powierzchni nie przekraczającej 50 metrów kwadratowych.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »