| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy. Aż 47% doradców finansowych z Home Broker przewiduje spadek cen w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ostatecznie ceny wzrosną prawdopodobnie o 0,3%.

Gdyby zaciągnąć na 30 lat kredyt na 300 tys. zł, to przy oprocentowaniu 5,75%, miesięczna rata wyniosłaby 1750,72 zł. Podwyżka stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. spowodowałaby wzrost miesięcznej raty do 1798,65 zł.

Niewielki realny spadek

W tych warunkach środkowa prognoza zmian cen doradców Home Broker wciąż pozostaje jednak dodatnia. Prognozowany w perspektywie roku wzrost cen mieszkań w największych miastach na poziomie 0,3%, wpisuje się w trend stabilizacji panujący na rynku nieruchomości. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy przeciętne „M” co prawda straciło na wartości, ale korekta ta była niewielka i wynosiła około 2%. Okres stabilnych cen jest doskonałym momentem na zamianę mieszkania. Nie należy bowiem obawiać się znacznych zmian poziomu wartości lokali pomiędzy spieniężeniem posiadanego i zapłatą za nowe M. Ponadto obecnie oferta mieszkań dostępnych do sprzedaży sięga rekordowych poziomów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Kupujący mają, więc duży wybór i dobrą pozycję negocjacyjną.

W sferze zmian cen trzeba także pamiętać o inflacji, która nominalny wzrost może przekuć w realny spadek. Centralna projekcja inflacji, opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu, wskazuje bowiem, że najprawdopodobniej na początku 2012 roku inflacja osiągnie poziom blisko 2,5%. Oznaczałoby to realny spadek cen mieszkań o przeszło 2%. Taka zmiana, w powiązaniu ze wzrostem wynagrodzeń, może poprawić dostępność mieszkań dla przeciętnego nabywcy.

Rynek rośnie siłą popytu

Rynek w kolejnych miesiącach powinien pozostać w cenowej równowadze. Z jednej strony pesymiści wciąż wspominają o rekordowej podaży mieszkań, prognozowanych podwyżkach stóp procentowych oraz zbliżającym się ograniczeniu programu Rodzina na Swoim, co ma generować presję na spadek cen. Z drugiej jednak strony optymiści wspominają o rosnącym popycie i wynagrodzeniach oraz malejących marżach kredytowych.

Zobacz także: Upewnij się czy pośrednik podejmuje właściwe działania

– Systematycznie, ale i sezonowo zwiększa się liczba zawieranych na rynku transakcji, przez co coraz łatwiej jest znaleźć nabywcę szczególnie na nowe mieszkanie. – pointuje Danuta Bukała, doradca Home Broker z Warszawy.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy.
Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »