| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy. Aż 47% doradców finansowych z Home Broker przewiduje spadek cen w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ostatecznie ceny wzrosną prawdopodobnie o 0,3%.

Gdyby zaciągnąć na 30 lat kredyt na 300 tys. zł, to przy oprocentowaniu 5,75%, miesięczna rata wyniosłaby 1750,72 zł. Podwyżka stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. spowodowałaby wzrost miesięcznej raty do 1798,65 zł.

Niewielki realny spadek

W tych warunkach środkowa prognoza zmian cen doradców Home Broker wciąż pozostaje jednak dodatnia. Prognozowany w perspektywie roku wzrost cen mieszkań w największych miastach na poziomie 0,3%, wpisuje się w trend stabilizacji panujący na rynku nieruchomości. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy przeciętne „M” co prawda straciło na wartości, ale korekta ta była niewielka i wynosiła około 2%. Okres stabilnych cen jest doskonałym momentem na zamianę mieszkania. Nie należy bowiem obawiać się znacznych zmian poziomu wartości lokali pomiędzy spieniężeniem posiadanego i zapłatą za nowe M. Ponadto obecnie oferta mieszkań dostępnych do sprzedaży sięga rekordowych poziomów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Kupujący mają, więc duży wybór i dobrą pozycję negocjacyjną.

W sferze zmian cen trzeba także pamiętać o inflacji, która nominalny wzrost może przekuć w realny spadek. Centralna projekcja inflacji, opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu, wskazuje bowiem, że najprawdopodobniej na początku 2012 roku inflacja osiągnie poziom blisko 2,5%. Oznaczałoby to realny spadek cen mieszkań o przeszło 2%. Taka zmiana, w powiązaniu ze wzrostem wynagrodzeń, może poprawić dostępność mieszkań dla przeciętnego nabywcy.

Rynek rośnie siłą popytu

Rynek w kolejnych miesiącach powinien pozostać w cenowej równowadze. Z jednej strony pesymiści wciąż wspominają o rekordowej podaży mieszkań, prognozowanych podwyżkach stóp procentowych oraz zbliżającym się ograniczeniu programu Rodzina na Swoim, co ma generować presję na spadek cen. Z drugiej jednak strony optymiści wspominają o rosnącym popycie i wynagrodzeniach oraz malejących marżach kredytowych.

Zobacz także: Upewnij się czy pośrednik podejmuje właściwe działania

– Systematycznie, ale i sezonowo zwiększa się liczba zawieranych na rynku transakcji, przez co coraz łatwiej jest znaleźć nabywcę szczególnie na nowe mieszkanie. – pointuje Danuta Bukała, doradca Home Broker z Warszawy.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy.
Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK