| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Transakcje sprzedaży mieszkań najszybsze od ponad dwóch lat

Transakcje sprzedaży mieszkań najszybsze od ponad dwóch lat


Po zimowym spowolnieniu na rynku nieruchomości, wiosną procesy transakcyjne uległy widocznemu ożywieniu. W marcu zainteresowani kupnem mogli nabyć nieruchomość już po 62 dniach od rozpoczęcia negocjacji. To wynik o połowę lepszy w porównaniu do poprzedniego roku. Co więcej, 32% kupujących płaciło za nieruchomość gotówką.

Pozytywnym sygnałem jest też fakt, że obecnie szybciej dochodzi nie tylko do podpisania umów końcowych, ale także do przedwstępnych. W marcu od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijało zaledwie 40 dni, czyli mniej niż półtora miesiąca. W tym zakresie także był to najlepszy wynik w historii przeprowadzania badania. Choć są to dane wstępne, pokazują siłę rodzimego rynku. Dla porównania w zeszłym miesiącu znalezienie nabywcy trwało 57 dni, a w poprzednich 12 miesiącach sprzedający czekali na kupującego 68 dni.

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. Do umów przedwstępnych i finalnych dochodziło w marcu znacznie szybciej, ale skala skrócenia wymaganego czasu była znacznie większa w przypadku umów końcowych. Ze wstępnych danych można więc wywnioskować, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości spadł w marcu do 22 dni, przy średniej w zeszłym roku na poziomie ponad 42 dni. Za takim skróceniem nie przemawia sytuacja na rynku kredytowym, która po stopniowej poprawie od ponad roku, w ostatnich miesiącach odrobinę pogorszyła się, w związku z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Na wynik tego wskaźnika cień rzucił także duży udział transakcji gotówkowych. W kolejnych miesiącach efekt ten nie powinien już występować. Gdyby ponadto powtórzyły się sezonowe zależności, to przyszłość powinna przynieść wydłużenie procesu sprzedaży mieszkań.

Zobacz także: Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK