| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Upewnij się czy pośrednik podejmuje właściwe działania

Upewnij się czy pośrednik podejmuje właściwe działania


Pośrednicy często ogłaszają sprzedaż mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy z właścielem. Jest to działanie niezgodne z polskim prawem. Praktyka pokazuje, że w ciągu ostatnich 12 lat aż 346 pośrednikom, z 16 tysięcy, udowodniono działanie nie respektujące przepisów.

Ważnym elementem umowy jest też określenie tego czy będzie ona tzw. „umową otwartą” czy będzie zawierała klauzulę wyłączności. Obecnie w środowisku trwa dyskusja, która z form jest lepsza. Bez wątpienia jednak batalię o popularność wśród sprzedających wygrywają umowy otwarte. W ich myśl właściciel może podpisać umowę pośrednictwa z kilkoma biurami nieruchomości, a także oferować swoje „M” we własnym zakresie. Jeśli ponadto sam znajdzie drugą stronę transakcji nie będzie musiał płacić pośrednikowi prowizji, która zazwyczaj wynosi ok. 3% wartości nieruchomości. Inna sytuacja ma miejsce, gdy właściciel podpisze umowę z klauzulą wyłączności. W jej myśl tylko jeden pośrednik zajmie się sprzedażą nieruchomości i to jemu należeć się będzie wynagrodzenie za usługę. Może on domagać się zapłaty nawet wtedy, gdy właściciel sam znajdzie drugą stronę transakcji. Bez wątpienia ten czynnik przeważa szalę popularności na stronę umów bez klauzuli wyłączności.

Do obowiązków pośrednika można zaliczyć profesjonalne przygotowanie ogłoszenia sprzedaży i jego popularyzacja, załatwianie wszystkich formalności w urzędach, pomoc przy negocjacjach, poinformowanie o kosztach i podatkach związanych z transakcją, przygotowanie umów oraz wsparcia przy wszystkich kwestiach formalno – prawnych. Najczęściej do pośrednika trafiają jednak osoby, dla których najważniejsza jest oszczędność czasu i bezpieczeństwo zawartej transakcji. Wbrew pozorom nie tylko kupujący naraża się bowiem na niebezpieczeństwo zakupu mieszkania z wadą prawną, gdy dokonuje zakupu samodzielnie. Narażeni są także sprzedający.

– Swego czasu w Bielsku-Białej okradano domy i mieszkania wystawiane na sprzedaż przez osoby prywatne. Okazało się, że złodziejami były osoby, które zgłaszały się na prywatne ogłoszenia pod pretekstem obejrzenia nieruchomości. Mogli wtedy dokładnie poznać rozmieszczenie czujek systemu alarmowego. W przypadku partycypacji pośrednika w transakcji, każda osoba umawiająca się na obejrzenie nieruchomości jest znana z imienia i nazwiska – wspomina Marek Nowicki, doradca Home Broker z Bielska-Białej.

Zobacz także: Czy mieszkanie może mieć wielkość pokoju a dom mieszkania?

Co należy koniecznie podkreślić opłata za usługę należy się pośrednikowi dopiero wtedy, gdy doprowadzi on do zawarcia umowy. Sprzedający opłaca ją zazwyczaj dopiero, gdy sam otrzyma należność od kupującego.

– Nie należy więc pośrednika mylić z komisem samochodowym. Cała należność za mieszkanie trafia od razu na konto sprzedającego, a nie biura pośrednictwa – tłumaczy Wiktor Kuziemko, doradca Home Broker ze Szczecina.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK