| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

W lutym w Warszawie średnia cena najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. To spadek o 2,2% względem ceny wyjściowej. Natomiast w Krakowie najemcy mogli negocjować stawki na poziomie 1,3%. Dzięki temu stawka rynkowa wyniosła 30,2 zł/mkw.

Należy podkreślić, że na rynku najmu w największych miastach występują wyraźne wahania sezonowe. Ogólnie rzecz biorąc dla osób oferujących lokale na wynajem najlepszy jest III kwartał, zwłaszcza miesiące sierpień – wrzesień, kiedy to zawieranych jest najwięcej transakcji, a stawki osiągają najwyższe roczne poziomy. Na taki rozwój wypadków wpływ ma przede wszystkim duża liczba studentów, którzy właśnie w tym okresie intensywnie poszukują mieszkań na nadchodzący rok akademicki. Większa liczba zainteresowanych najmem skłania właścicieli mieszkań do podnoszenia cen. Tymczasem ostatnie trzy miesiące roku to w pewnym stopniu okres „posuchy” na rynku. Wynika to z faktu, że pod koniec roku liczba osób poszukujących lokali znacznie się obniża, co wpływa też na spadek wymaganych miesięcznych zobowiązań z tytułu najmu. W pierwszym kwartale z kolei sytuacja ulega stabilizacji, a przeciętne stawki nieznacznie wzrastają kształtując się mniej więcej na poziomie średnich rocznych wielkości. Właśnie z takim procesem mamy do czynienia obecnie. Warto również dodać, że przedstawione w tabeli stawki za ubiegły miesiąc oscylują wokół wartości z tego samego okresu poprzedniego roku. Uwzględniając wspomniany rozwój wypadków, w marcu nie należy spodziewać się istotnych zmian ani w liczbie transakcji najmu, ani też średnich cen.

Stawki najmu lokali mieszkalnych w Warszawie i Krakowie w lutym 2011 r.

Zobacz także: W Warszawie kupisz mieszkanie taniej

Z danych zebranych przez agentów firmy Emmerson wynika, że w ubiegłym miesiącu w stolicy średnia powierzchnia lokali mieszkalnych, które były przedmiotem transakcji najmu wynosiła niecałe 58 mkw., natomiast przeciętna liczba pokoi kształtowała się na poziomie 2,4. W grodzie Kraka zarówno metraż, jak i liczba pomieszczeń wynajmowanych mieszkań były niższe i wynosiły odpowiednio 53,4 mkw. oraz 2,1.

Charakterystyka lokali mieszkalnych będących przedmiotem transakcji najmu w Warszawie i Krakowie w lutym 2011 r.

Takie wyniki w obydwu miastach nie mogą być zaskoczeniem, gdyż wskazują, że za najwięcej transakcji odpowiadają mieszkania z tzw. segmentu popularnego. Do tej grupy można zaliczyć jednostki mieszkaniowe składające się z 2 lub 3 pokoi oraz powierzchni zawartej między 50 a 65 mkw. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze dzielnice to zarówno Mokotów, jak i Podgórze są rejonami cieszącymi się od dłuższego czasu znacznym zainteresowaniem klientów nie tylko w wypadku najmu, ale także zamieszkania na stałe. W obydwu przypadkach decydujące znacznie ma dobra lokalizacja oraz infrastruktura komunikacyjna zapewniająca dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta.

Zobacz także: Polacy nadal nie chcą mieszkać na parterze

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Większa liczba zainteresowanych najmem skłania właścicieli mieszkań do podnoszenia cen.
Większa liczba zainteresowanych najmem skłania właścicieli mieszkań do podnoszenia cen.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »