| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?


Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje. Kobiety dają też mniejszy rabat, u mężczyzny możemy uzyskać nawet o jedną piątą większy.

Dane z poprzedniego roku pokazują, że kobiety sprzedają mniejsze mieszkania niż mężczyźni. Różnica ta sięga prawie 5%. W Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu kobiety sprzedawały mieszkania o średniej powierzchni 45,6 m kw., mężczyźni zaś 47,8 m kw. Z czego to wynika?

- Wynika to z faktu, że kobiety mniej zarabiają, a do tego chcą zamieszkać na swoim wcześniej niż mężczyźni. Dysponują one więc mniejszym budżetem, a co za tym idzie ich pierwsze „M” jest zazwyczaj mniejsze. – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, prezes Home Broker Doradcy Finansowi.

Kobiety sprzedające swoje mieszkania są bardziej skrupulatne. Widać to już po sposobie redagowania ogłoszenia o sprzedaży mieszkania.

- Panie zazwyczaj dokładnie weryfikują każdy element opisu mieszkania – zauważa Piotr Bykowski, doradca Home Broker z Katowic.

Zobacz także: W polskich domach to kobiety decydują o finansach

Mężczyźni często ograniczają się do podania metrażu, liczby pokoi, ceny za metr kwadratowy i elementów wyposażenia lokalu. Kobiety podchodzą do tego inaczej.

– Panie zwracają baczniejszą uwagę na układ mieszkania, strony świata, widok z okna czy doświetlenie – wylicza Dominik Jaworski, doradca Home Broker z Katowic.

Większość kobiet jest zżyta ze swoim mieszkaniem, dlatego widzi je w lepszym świetle. Stąd często kobiety nie podają w ogłoszeniu, że mieszkanie kwalifikuje się do remontu. Takie niedopowiedzenie pojawia się na tyle często w ogłoszeniach, że dorady Home Broker wskazali ten element jako najczęściej występującą nieścisłość . Rzadziej zdarza się zawyżanie metrażu i wyolbrzymianie zalet danej lokalizacji. Kobiety gorzej reagują na uwagi krytyczne dotyczące ich mieszkania.

– Źle widziane są słowa krytyki ze strony kupujących, którzy zauważą że coś, co w mieszkaniu im się nie podoba – tłumaczy Małgorzata Szlęk, doradca Home Broker z Katowic.

Większość kobiet nie jest zainteresowana poznaniem procesu sprzedaży nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie są przygotowane do transakcji. Wynika to z tego, że przywiązują dużą uwagę do szczegółów.

– Przedstawicielki płci pięknej często pytają w jaki sposób przygotować lokal do prezentacji, jak skutecznie przekonać nabywców do zakupu mieszkania i wreszcie jak prowadzić negocjacje - wylicza Tomasz Stec, doradca Home Broker z Rzeszowa.

Ma to odzwierciedlenie w statystykach. W przypadku mieszkań używanych sprzedawanych przez kobiety, kupujący był w stanie wynegocjować średnio 3% upust. Mężczyźni godzili się na 3,6% upust, co oznacza jedną piątą większe ustępstwa.

Zobacz także: Raport z rynku nieruchomości

Kobiety są lepiej przygotowane do sprzedania swojego mieszkania. Odzwierciedla się to w procesie transakcyjnym.

– Panie są bardziej zdecydowane, a co za tym idzie szybciej podejmują decyzje o zawarciu transakcji – pointuje Agnieszka Kobs, doradca Home Broker.

Prawidłowość ta jest potwierdzona statystykami. Mieszkania wystawione na sprzedaż przez kobiety znajdowały nabywcę, przeciętnie po 81 dniach, a przez mężczyzn po 93 dniach.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje.
Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »