| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?


Można kupić cztery pokoje w bloku z wielkiej płyty w cenie kawalerki, oznacza to, że możemy mieć za te same pieniądze powierzchnię ponad dwa razy większą. W tego typu budownictwie znajdziemy mieszkania o mniejszym metrażu, ale też z ceną niższą o jedną czwartą w porównaniu do tych w nowym budownictwie.

Osoby poszukujące mieszkań zwracają szczególną uwagę na ich cenę i lokalizację. Są to najistotniejsze kryteria stosowane przy wyborze mieszkań, z nich też najtrudniej zrezygnować. Jednak dość często zdarza się, że kupujemy mieszkania mniejsze w budynku o niższym standardzie niż pierwotnie zakładaliśmy.

Przede wszystkim powierzchnie mieszkań w budynkach z wielkiej płyty są zazwyczaj mniejsze niż w projektach z ostatnich lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkania obecnie dostępne na rynku wtórnym w 15 największych miastach, to różnica ta szacunkowo wynosi około 25%. Relatywnie najmniejsza jest ona w przypadku najpopularniejszych lokali dwupokojowych. Mieszkanie w wielkiej płycie ma średnią powierzchnię 43 m kw., w nowym budownictwie będą to prawie 52 m kw. Największa różnica występuje w przypadku dużych mieszkań. Cztery pokoje w wielkiej płycie mają przeciętnie 73 m kw., w nowym budownictwie ok. 102 m kw.

Zobacz także: W Wielkopolsce nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe

Każdy metr mieszkania w wielkiej płycie jest tańszy niż we współczesnych budynkach. Różnica ta przeciętnie wynosi 25%, ale jest dość zróżnicowana w poszczególnych miastach. Najmniejsze różnica w cenie metra kw. jest w Szczecinie i w Lublinie i wynosi ona ok. 1000 zł. Z kosztem przekraczającym 2000 tys. zł trzeba się liczyć w Gdyni, Łodzi i Białymstoku.

Zależności te mają odzwierciedlenie w praktyce. Najlepszym przykładem tego będzie porównanie ofert mieszkań dostępnych do sprzedaży na terenie katowickiej dzielnicy Panewniki. Tam za 290 tys. zł można kupić kawalerkę w stanie deweloperskim o powierzchni 38 m kw. w budynku z 2008 roku. W tej cenie można kupić 81 m kw. w budynku z wielkiej płyty. Dodatkowo wykończenie nieruchomości jest w wysokim standardzie.

Dwupokojowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie w cenie 660 tys. zł, wykończony w wysokim standardzie, o powierzchni 54 m kw., w budynku z 2007 roku. W budynku z wielkiej płyty, w dobrym standardzie, kupimy mieszkanie o powierzchni 85 m kw. z 1976 roku.

Podobnie sytuacja wygląda w innych miastach Polski.

Na terenie wrocławskiej dzielnicy Krzyki za 385 tys. zł możemy kupić dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 49 m kw. w bloku z 2008 roku lub cztery pokoje o powierzchni 79 m kw. w budynku z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Jeśli porównanym ofertę mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych lokali w budynkach z wielkiej płyty to większą powierzchnię mają nadal te starsze.

Zobacz także: Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?

W centrum Szczecina za 360 tys. zł można kupić mieszkanie trzypokojowe w dobrym standardzie o powierzchni 81 m kw. w budynku z 1980 roku lub lokal trzypokojowy w stanie deweloperskim o powierzchni 64 m kw. w budynku z 2009 roku.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Home Broker

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 Można kupić cztery pokoje w bloku z wielkiej płyty w cenie kawalerki, oznacza to, że możemy mieć za te same pieniądze powierzchnię ponad dwa razy większą. Jak to jest możliwe?
Można kupić cztery pokoje w bloku z wielkiej płyty w cenie kawalerki, oznacza to, że możemy mieć za te same pieniądze powierzchnię ponad dwa razy większą. Jak to jest możliwe?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »