| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?

Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?


Ostatnimi czasy zmienił się rynek nieruchomości. Teraz to nie deweloperzy dyktują ceny mieszkań, a sami kupujący. Jeśli deweloperzy chcą sprzedać apartament, muszą obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent. Na jaki upust mamy szanse przy zakupie mieszkania?


Pod koniec 2008 roku sytuacja na rynku nieruchomości aż wrzała z niepokoju. Deweloperzy przestali sprzedawać zarówno lokale w stanie fundamentalnym, jak i już gotowe mieszkania. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku pierwotnym mogli sobie pozwolić na negocjacje ceny.

Eksperci Home Broker dokonali analizy i ustalili, w których miastach możemy liczyć na największy upust. Porównywano ceny ofertowe (czyli takie, w jakich mieli zamiar sprzedać deweloperzy) z cenami, w jakich faktycznie dokonano sprzedaży. Na największy upust – nawet 20% – mogą liczyć mieszkańcy Łodzi i Lublina. Podaż na lokale w tych miastach jest bardzo mała. Przez to osoby, które sprzedają tam mieszkania, będą bardzo zdeterminowane, by doszło do transakcji, będą chętniej negocjowały. W innych miastach upust, jaki możemy wynegocjować waha się miedzy 5 a 6,5%. Jednak i te kilka procent będzie dla nas odczuwalne. Miejmy na uwadze, że mieszkania w Krakowie lub Warszawie są dużo droższe niż np. w Lublinie.

To, jak duży upust uda nam się wynegocjować, zależy najbardziej od determinacji osoby, która sprzedaje mieszkanie. Jeżeli okaże się, że chce sprzedać je bardzo szybko, będzie bardziej skłonna do negocjacji i upustu. Negocjować także możemy, gdy mieszkanie będzie wymagało remontu lub mniejszych poprawek. Łączyć się to będzie z nakładem finansowym dla osoby kupującej, co daje nam mocny argument przy rozmowach o ewentualnych upustach. Ceny ofertowe różnią się z cenami faktycznymi także w wypadku kawalerek lub mieszkań, które uchodzą za mało atrakcyjne, np. w budynkach z wielkiej płyty.


reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pod koniec 2008 roku sytuacja na rynku nieruchomości aż wrzała z niepokoju. Deweloperzy przestali sprzedawać zarówno lokale w stanie fundamentalnym, jak i już gotowe mieszkania. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku pierwotnym mogli sobie pozwolić na negocjacje ceny
Pod koniec 2008 roku sytuacja na rynku nieruchomości aż wrzała z niepokoju. Deweloperzy przestali sprzedawać zarówno lokale w stanie fundamentalnym, jak i już gotowe mieszkania. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku pierwotnym mogli sobie pozwolić na negocjacje ceny

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kasprzak

Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK