| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Czy mieszkania gotowe do zamieszkania są za duże?

Czy mieszkania gotowe do zamieszkania są za duże?


Mieszkanie deweloperskie może okazać się nawet o 19 m2 za duże niż oczekuje klient. Powoduje to znaczne niedopasowanie podaży i popytu w wielu miastach, a przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań deweloperskich rośnie.

Przeciętna wielkość mieszkania oddanego do użytku to 70 m2. Mniejsze lokale są budowane przez spółdzielnie. Jeśli uwzględni się dosyć stabilne oczekiwania kupujących dotyczące metrażu (średnio 50,9 m2 według danych za sierpień), mieszkania deweloperskie były o 19,1 m2 za duże w stosunku do popytu, a mieszkania spółdzielcze – o 12,8 m2.

Zobacz także: Lepsze mieszkanie od spółdzielni czy od dewelopera?

Problem za dużego mieszkania najczęściej dotyka osób, które kupują mieszkanie już na etapie jego użytkowania. Małe mieszkania sprzedają się w pierwszej kolejności. W przypadku osób, które kupują mieszkanie na rynku pierwotnym po podpisaniu umowy przedwstępnej, można dostrzec dodatkowy problem. Istnieje ryzyko, że metraż odbieranego mieszkania może drastycznie różnić się od tego, co zostało pierwotnie ustalone. Wynika to po pierwsze ze zmian, do których w powierzchni może dojść w czasie realizacji inwestycji, a także stosowania różnych metod pomiaru. Rozbieżności mogą powstać także podczas pomiaru grubości tynków, zaliczenia ścian wewnętrznych, czy innego pomiaru powierzchni pod skosami. W takim wypadku cena naszego dwupokojowego mieszkania może być zawyżona nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz także: Czy mieszkanie na parterze jest tańsze?

Dlatego pamiętajmy o tym, jak ważne jest sprecyzowanie tej kwestii z deweloperem przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. Musimy określić sposób pomiaru i jak będziemy rozliczać się w przypadku, gdy przy oddawaniu mieszkania, metraż nie będzie się zgadzał ze stanem pierwotnym. Pamiętajmy, że gdy różnica w powierzchni użytkowej wynosi nie więcej niż 3%, klient nie jest obciążony kosztami wynikającymi z nadwyżki.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Problem za dużego mieszkania najczęściej dotyka osób, które kupują mieszkanie już na etapie jego użytkowania. Małe mieszkania sprzedają się w pierwszej kolejności. Fot. Artdesign
Problem za dużego mieszkania najczęściej dotyka osób, które kupują mieszkanie już na etapie jego użytkowania. Małe mieszkania sprzedają się w pierwszej kolejności. Fot. Artdesign

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK