| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Czy w Warszawie i okolicach trudno jest znaleźć dom o powierzchni do 120 m kw.?

Czy w Warszawie i okolicach trudno jest znaleźć dom o powierzchni do 120 m kw.?


W bazie Metrohouse & Partnerzy w Warszawie i okolicach domy do powierzchni 120 m kw. stanowią niecałe 10 proc. wszystkich domów. To stosunkowo niewiele, ale pamiętajmy, że w ostatnich latach znacznie wzrastał średni metraż budowanego domu. Ogólnie rynek domów w ostatnich latach nie należy do popularnych.

 Odnotowano niewiele transakcji domów, lecz zgłaszany popyt dotyczy właśnie segmentu 120-150 m kw. Na takie produkty jest zapotrzebowanie, ale barierą przy zakupie jest cena. W Warszawie ceny niewielkich domów rozpoczynają się już od 650-700 tys. zł. Za taką cenę otrzymamy dom o powierzchni ok. 100 m kw. na Białołęce, Targówku czy w Wawrze. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny domów mają tendencję spadkową, być może w segmencie najmniejszych domów, na który nadal jest popyt, nie widać tego aż tak wyraźnie, ale przy negocjacjach udaje się „zbić” cenę w stopniu wyższym niż przy mieszkaniach. 

Zobacz także: Warszawa droższa od innych europejskich miast

Natomiast w okolicach Warszawy znajdziemy dość duży wybór domów o takiej powierzchni, także w stanie deweloperskim. Cena przy tym standardzie jest porównywalna z dwupokojowym mieszkaniem w Warszawie i zaczyna się już od 350 tys. zł. (np. Okolice Nowego Dworu czy Legionowa). W przedziale 500 – 600 tys. zł wybór jest znacznie większy. Znajdziemy tu domy w dobrych lokalizacjach, z zagospodarowaną okolicą. Rynek takich domów jest bardzo zróżnicowany – znajdziemy zarówno domy z lat 60-tych, w nie najlepszym stanie technicznym i wymagające doinwestowania, jak i budynki z lat 90-tych, a także najnowsze inwestycje w stanie deweloperskim.

Zobacz także: W jakich dzielnicach Polacy chcą mieszkać?

Jeśli mówimy o rynku domów, to zazwyczaj, tak jak w przypadku mieszkań, najmniejsze powierzchniowo domy cieszą się największym zainteresowaniem. Zbyt wcześnie, by mówić o końcu kryzysu na rynku domów. Obserwujemy trend powrotu do miast. Sama cena domu to nie wszystko. W przypadku domów poza Warszawą jak zwykle dużą niedogodnością jest długa podróż do pracy/szkoły oraz brak infrastruktury. Wiele osób, które spełniło marzenie o własnym domu ma trudności z przystosowaniem się do nowych warunków i stąd m.in. tak duża podaż na rynku domów wybudowanych po 2000 roku.

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W bazie Metrohouse & Partnerzy w Warszawie i okolicach domy do powierzchni 120 m kw. stanowią niecałe 10 proc. wszystkich domów. To stosunkowo niewiele, ale pamiętajmy, że w ostatnich latach znacznie wzrastał średni metraż budowanego domu.
W bazie Metrohouse & Partnerzy w Warszawie i okolicach domy do powierzchni 120 m kw. stanowią niecałe 10 proc. wszystkich domów. To stosunkowo niewiele, ale pamiętajmy, że w ostatnich latach znacznie wzrastał średni metraż budowanego domu.

Wersja PREMIUM Kodeks Pracy 2016169.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »