| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Polski rynek mieszkaniowy najgorszy w Europie?

Polski rynek mieszkaniowy najgorszy w Europie?


Jak podaje portal Home Broker, gorszymi wynikami na rynku mieszkaniowym mogą pochwalić się tylko Bułgarzy i Chorwaci. Jak wypada Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej?

Łatwo można stwierdzić jak postrzegany jest polski rynek nieruchomości. Wystarczy porównać wydatki, które ponoszą najemcy z hipotetycznymi kwotami, jakie musieliby ponieść właściciele lokali, gdyby opłacali czynsz za wynajmowanie swoich mieszkań. Takie dane publikuje Eurostat - dzięki nim uda nam się oszacować ile mieszkań zajmowanych przez właścicieli przypada na jedno wynajmowane.

Wynajem jest najmniej popularny w Bułgarii i Chorwacji. W tych państwach na jedno wynajmowane mieszkanie przypada 37 (w Chorwacji) i 73 (w Bułgarii) lokali zamieszkiwanych przez właścicieli. Pominięto ruch generowany przez turystów, pod uwagę zostały wzięte wyłącznie stałe miejsca zamieszkania. Najlepszymi wynikami mogą się pochwalić Niemcy, Szwedzi i Duńczycy. Najem jest tam bardzo rozpowszechniony. Na jedno mieszkanie wynajmowane przypada mniej niż 1,5 lokalu zajmowanego przez właściciela. Dziwić może w takiej sytuacji fakt, że taki wynik nie jest spowodowany niskimi cenami nieruchomości - są one zbliżone do średniej europejskiej.

Zobacz także: W jakich dzielnicach Polacy chcą mieszkać?

Dobra sytuacja jest również w Hiszpanii, na Litwie i Słowenii. Wynik jest dwukrotnie lepszy niż w Polsce. W krajach tych na jedno mieszkanie wynajmowane przypada od 15,6 do 13 lokali zajmowanych przez właścicieli. Co do sytuacji w Polsce - znajdujemy się na trzecim miejscu o najgorzej rozwiniętym rynku najmu. Na jedno mieszkanie przypada 28 lokali zajmowanych przez właścicieli. Jednak musimy pamiętać, że bardzo dużo umów nie jest rejestrowana, co za tym idzie trudno dokładnie określić jak wygląda rzeczywista sytuacja.

Zobacz także: Czy warto inwestować w mieszkania za granicą?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Łatwo można stwierdzić jak postrzegany jest polski rynek nieruchomości. Wystarczy porównać wydatki, które ponoszą najemcy z hipotetycznymi kwotami, jakie musieliby ponieść właściciele lokali, gdyby opłacali czynsz za wynajmowanie swoich mieszkań
Łatwo można stwierdzić jak postrzegany jest polski rynek nieruchomości. Wystarczy porównać wydatki, które ponoszą najemcy z hipotetycznymi kwotami, jakie musieliby ponieść właściciele lokali, gdyby opłacali czynsz za wynajmowanie swoich mieszkań

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK