| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Rynek handlowy w Polsce za 10 lat: prognoza

Rynek handlowy w Polsce za 10 lat: prognoza

Trudno jest przewidzieć jak na pewno będzie wyglądał rynek handlowy w Polsce za 10 lat, niestety nie wszystkie procesy społeczno-ekonomiczne da się przewidzieć. Rynek handlowy w Polsce za 10 lat będzie w dużym stopniu nastawiony na sprzedaż zdalną za pomocą Internetu. Co jeszcze może się zmienić?

Zmiana struktury – liczba placówek handlu nowoczesnego i ich udziały w rynku będą się zwiększać. Można także oczekiwać procesów konsolidacyjnych zarówno w sektorze wielkoformatowym, małoformatowym, jak i hurtowym.

Poszukiwanie i zapełnianie nisz rynkowych – decyzje o lokalizacji nowych obiektów będą opierać się przede wszystkim na wypełnianiu luk w istniejącej infrastrukturze handlowej. Handel będzie generalnie wychodził do ludzi, zbliżając się do ich miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Rośnie liczba galerii handlowych w małych miastach

Wyższe wymagania konsumentów – nieuniknione będą bardziej lub mniej radykalne przebudowy i rozbudowy starszych obiektów, połączone z rewizją i wymianą najemców i przedefiniowaniem strategii marketingowych.

Wzrost świadomości ekologicznej – coraz większego znaczenia będą nabierać certyfikaty środowiskowe (np. BREEAM), które będą stawać się standardem.

Zmiana roli centrum handlowego – będą one ewoluować w kierunku miejsca spotkań, co będzie pociągać wzmocnienie roli części gastronomicznych i rozrywkowych.

Zmiana zwyczajów zakupowych – coraz większa rolę będzie odgrywał handel w Internecie, a sklepy działające tradycyjnie będą poszerzać swoją ofertę o możliwość dokonania zakupów online.

Już obserwujemy początki wielu z tych procesów.

Zobacz także: Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »