| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

W 2012 roku w Warszawie do użytku oddano 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Analitycy rynku biurowego wskazują, że pomimo tego, że inwestorzy ostrożniej rozpoczynają nowe Inwestycje to w 2013 roku ilość powierzchni biurowych oddanych do użytku wzrośnie do 314 tys. metrów kwadratowych. Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

Rynek biurowy w Warszawie

Na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych w Warszawie znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, takie jak metro, nowe mosty i trasy szybkiego ruchu. Eksperci CBRE spodziewają się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany i Praga, gdzie jest lub będzie dostępne metro.

Zainteresowanie wynajmem biur w tych rejonach miasta, w którym postępuje budowa metra potwierdzają przedstawiciele firmy PBM Południe Development. W ich ocenie, poza niższymi stawkami cenowymi obowiązującymi poza centrum Warszawy, dla najemców ważny jest dogodny i szybki dojazd do biura. Firmy przenoszą chętnie swoje siedziby do oddanej przez PBM Inwestycji Kijowska, która znajduje się w ostatniej fazie komercjalizacji, optymalizując swoje koszty utrzymania. Tym bardziej, że kompleks przy ulicy Kijowskiej oferuje większy wybór biur niż tradycyjne obiekty. Dysponuje gotowymi powierzchniami zarówno w nowoczesnym budynku o interesującej konstrukcji, jak i odrestaurowanej zabytkowej kamiennicy, w której m kw. nowoczesnego biura kosztuje zaledwie 56 zł.

Zobacz także: Jak firmy wybierają lokale biurowe?

Poza obszarem w linii powstającego metra planowane są również nowe inwestycje biurowe w centrum Warszawy. Przed deweloperami z tego sektora rynku otworzyły się nowe możliwości, jeśli chodzi o ścisłe centrum miasta, dzięki uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru sąsiadującego z Pałacem Kultury. Na tym obszarze powstawać będą wkrótce wysokościowce oferujące nowoczesne biura w najwyższym standardzie.

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Małe powierzchnie w cenie

Rok 2012 okazał się kolejnym dobrym okresem dla rynku powierzchni biurowych w Polsce. Nasz kraj wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów, co z kolei rodzi popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Także polskie firmy wykazują duże zainteresowanie wynajmem biur, zwiększając swój udział w ogólnym wolumenie transakcji. Rodzime przedsiębiorstwa poszukują jednak mniejszych powierzchni.

Według analizy WGN, na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 roku zawieranych było wiele umów wynajmu na małe lokale biurowe o pow. 50 mkw.–80 mkw. klasy A, B+ i B na okres 2 lat lub 3 lat, głównie przez przedstawicieli polskich firm reprezentujących small business. Większe powierzchnie, w przedziale 300 mkw.–600 mkw., w standardzie A i B+ były przedmiotem transakcji głównie w przypadku firm z kapitałem zagranicznym lub mieszanym.

Zobacz także: Nowy obiekt handlowy KWADRAT w Białymstoku

Autor: PBM Południe Development

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK