| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Biura nadal przynoszą zyski

Biura nadal przynoszą zyski

Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje. Co wpływa na dobrą kondycję rynku powierzchni biurowych?

Więcej inwestycji w biura

Na rynek nieruchomości biurowych w naszym kraju znaczący wpływ ma sytuacja ekonomiczna na świecie. Kluczowymi inwestorami, podobnie jak najemcami, są bowiem firmy z kapitałem zagranicznym. Według raportu NBP, w 2010 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przeprowadzono transakcje o wartości około 2 miliardów euro. Aż 92,6 proc. z tego przypadło na inwestorów zagranicznych. W ciągu ostatnich dwóch lat udział inwestorów z kapitałem zagranicznym w transakcjach był przeważający i wynosił  72 proc., według obliczeń Agencji Nieruchomości WGN.

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

Badania WGN pokazują, że w 2010 roku suma przeprowadzonych transakcji na rynku komercyjnym była ponad trzykrotnie wyższa niż w 2009 roku. Znaczną zachętą dla inwestorów był spadek cen nieruchomości. W 2011 roku wróciła koniunktura w tym segmencie rynku. Od stycznia do września włącznie, tj. w ciągu 9 miesięcy tego roku, został osiągnięty wynik z 2010 roku. Choć obroty zostały zwiększone, analitycy zauważają, że w bieżącym roku inwestorzy wykazują się większą ostrożnością podczas podejmowania decyzji.

Popyt na biura w optymalnej cenie

Właściciele nieruchomości biurowych nie mogą narzekać na brak popytu na powierzchnie biurowe w największych miastach. Jak podają analizy WGN, w 2010 i na początku 2011 roku, obok firm zagranicznych obecnych wcześniej na polskim rynku, sporą aktywność wykazywały także polskie firmy otwierające placówki w różnych rejonach kraju. Pojawili się też nowi zagraniczni najemcy lokujący swoje przedstawicielstwa w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Poszukiwane były przede wszystkim biura w standardzie klasy A, B+ i B, o powierzchni 50–80 mkw. oraz 300–500 mkw.

W drugim i trzecim kwartale 2011 roku na rynku powierzchni biurowych można było zaobserwować natomiast niewielkie wyhamowanie popytu.

– W ostatnich miesiącach przy wyborze biura coraz większego znaczenia nabiera znów czynnik ekonomiczny. Decydująca staje się wysokość czynszu. Lokalizacja schodzi na drugi plan. Daje się to zauważyć szczególnie w przypadku polskich firm. – twierdzi Andrzej Włodarski, partner w firmie Nuvalu – Poszukiwane są lokale biurowe w dobrym standardzie, ale o niewygórowanych czynszach. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się właśnie takie biura w rejonach, gdzie w zasadzie nie ma do wynajęcia od zaraz powierzchni w dobrym standardzie. Takim przykładem jest realizowany na warszawskiej Pradze przez PBM Południe Development kompleks biurowy Inwestycja Kijowska.

Zobacz także: Rośnie popularność condohoteli

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK