| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Biura nadal przynoszą zyski

Biura nadal przynoszą zyski

Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje. Co wpływa na dobrą kondycję rynku powierzchni biurowych?

6 nowych biurowców w Warszawie

W Warszawie podaż powoli zwiększa się. W trzecim kwartale tego roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 6 budynków o łącznej powierzchni 60  tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum, trzy biurowce oddane zostały w centrum, a trzy pozostałe w południowej części miasta. Obecnie w stolicy do dyspozycji najemców jest 3 565 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego niewynajęte jest tylko 6,7 proc. Dla porównania w Krakowie jest 497,6 tys. mkw., we Wrocławiu 390 tys. mkw., a w Trójmieście 302,5 tys. metrów kwadratowych nowoczesnych biur (dane Cushman&Wakefield).

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Na stołecznym rynku przybywa powierzchni biurowej. Nie mniej jednak, jak obliczają analitycy Jones Lang LaSalle nowa podaż w 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na warszawski rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.), Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.), zlokalizowana w Śródmieściu inwestycja Yareal - Mokotowska SQUARE, czy będący na ukończeniu budynek Ufficio Primo.    

O 3% drożej w Europie

Dobre informacje dotyczące rynku inwestycji biurowych płyną też z rynków światowych. Z opublikowanego raportu firmy Cushman & Wakefield Global Office Forecast wynika, że lata 2012–2013 przyniosą stopniowe ożywienie na rynkach nieruchomości biurowych na świecie. Optymistyczne dane dotyczące najmu i ograniczona podaż wpływają na dobrą kondycję rynków nieruchomości biurowych, na których na kolejne dwa lata planowanych bardzo mało nowych inwestycji.

W 2011 r. na rynku nieruchomości biurowych w najważniejszych miastach w Europie najwyższe czynsze wzrosły o 3 proc., ale analitycy przewidują że wzrost stawek czynszu spowolni do mniej niż 1 proc., aby znów przyspieszyć w 2013 r.

Zobacz także: Biura w kamienicach

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »