| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Jak kształtują się ceny wynajmu na rynku lokali użytkowych?

Wyniki analizy ogłoszeń opublikowanych od stycznia do połowy listopada 2011 roku w serwisie otoDom.pl wskazują, że firmy poszukujące lokalu na swoją siedzibę zainteresowane są zwykle wynajmem nieruchomości. Ogłoszenia tego typu cieszą się o 13 proc. większym zainteresowaniem użytkowników serwisu niż lokale wystawiane na sprzedaż. Również podaż na rynku lokali używanych zdominowana jest przez oferty wynajmu. W omawianym czasie opublikowano ich ponad dwa razy więcej niż ogłoszeń sprzedaży. Zakup powierzchni pod siedzibę własnego interesu zdarza się rzadko – najczęściej w przypadku hoteli, natomiast lokale użytkowe kupowane są głównie przez firmy w celu późniejszego wynajmu ich jako powierzchni biurowych, gastronomicznych, handlowych i usługowych.  Pomimo kryzysu na rynku nieruchomości tego typu inwestycja może być bardzo opłacalna. Osoby, które zdecydowały się na zakup nieruchomości o charakterze użytkowym kilka lat temu, teraz dobrze na tym zarabiają.

Zobacz także: Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Średni koszt wynajmu mkw. lokalu użytkowego, oferowanego w serwisie w omawianym okresie czasu, kształtował się w Warszawie na poziomie 67 zł, we Wrocławiu 55 zł i w Krakowie 49 zł. Dużo taniej było w Poznaniu i Łodzi, gdzie ceny wyniosły odpowiednio 38 zł i 33 zł/mkw.

– O wysokości ceny wynajmu lokali w poszczególnych miastach decydują umiejscowienie i standard budynku, w którym się znajdują. W prestiżowych lokalizacjach – w nowych biurowcach, w centrum miasta ceny – sięgają nawet kilkaset złotych za mkw. powierzchni. Przeglądając ogłoszenia w serwisie, można spotkać ogłoszenia wynajmu lokali na wrocławskim rynku nawet za 200 zł/mkw. W samej Warszawie znajduje się obecnie kilkaset powierzchni użytkowych oferowanych pod wynajem w cenie od 200 do 500 zł/mkw. Nieruchomości tego typu usytuowane są najczęściej w dzielnicy Śródmieście. Podobnie w Krakowie takie ceny można spotkać w ścisłym centrum – na Rynku Głównym – ulicach Grodzkiej czy Floriańskiej oraz w okolicach Wawelu. – mówi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl.

Zobacz także:Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Fot. od PKP S.A.
Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Fot. od PKP S.A.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD129.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK