| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Jak kształtują się ceny wynajmu na rynku lokali użytkowych?

Największy odsetek tak drogich nieruchomości serwis odnotował w Warszawie. Tam lokale oferowane na wynajem w cenie powyżej 100 zł/mkw. stanowiły ponad 15 proc. wszystkich ogłoszeń. Kraków uzyskał wynik prawie 6 proc. Rzadko kiedy tak drogo muszą płacić za wynajem lokalu użytkowego Łodzianie, Poznaniacy i Wrocławianie – jedynie około 2,5 proc. ofert dotyczyło cen na tak wysokim poziomie. Tymczasem oferty wynajmu w cenie poniżej 30 zł/mkw. stanowiły odpowiednio 58 proc., 47 proc. oraz 30 proc. wszystkich ogłoszeń. Dla porównania w Warszawie takie propozycje stanowią jedynie 10 proc.

Zobacz także:W Warszawie rosną czynsze za biura

Wartość pomieszczeń rośnie, jeśli znajdują się na parterze budynku i posiadają wejście bezpośrednio z ulicy. W przypadku powierzchni handlowych i gastronomicznych duże znaczenie ma również obecność witryny. Nie bez znaczenia dla ceny jest obecność w danym budynku innego rodzaju lokali niż biurowe. Przykładowo lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne są droższe niż biurowe m.in. dlatego, że znajdują się w domach handlowych bądź w centralnych punktach miast. Z kolei ceny takich powierzchni spadają, jeśli usytuowane są w budynkach biurowych i służą jedynie pracownikom mieszczących się w nich firm. Cena jest jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy lokal nie posiada osobnego wejścia i dostęp do niego jest ograniczony na przykład bramkami kontrolnymi.

Widoczna jest tendencja zmniejszania się udziału mieszkań w rynku lokali użytkowych. Jest to widoczne zwłaszcza w dużych miastach, w których powstaje coraz więcej biurowców stanowiących duże, kompleksowe centra biznesowe z rozbudowaną infrastrukturą handlowo-usługową. Również powstające na nowych osiedlach budynki mieszkaniowe bardzo często posiadają na parterze dedykowane lokale o przeznaczeniu usługowym, handlowym lub biurowym. Udział mieszkań w lokalach użytkowych jest największy w starych dzielnicach. Lokalizacja biura w odrestaurowywanej, zabytkowej kamienicy jest bardzo często uznawana za bardzo prestiżową.

Zobacz także: Biurowiec Grzybowska 81: GALERIA

Źródło: otoDom.pl

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Fot. od PKP S.A.
Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Fot. od PKP S.A.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD129.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK