| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Lokale użytkowe położone na parterach inwestycji mieszkaniowych są dla deweloperów atrakcyjne cenowo i przynoszą więcej zysków niż mieszkania położone na tej samej kondygnacji. Jak wygląda rynek lokali użytkowych w Gdańsku?

Obserwowana w Gdańsku podaż lokali handlowych w deweloperskich inwestycjach mieszkaniowych w dużej mierze jest wynikiem działań podmiotów deweloperskich w zakresie maksymalizowania zysku z realizowanych projektów. Rachunek ekonomiczny wskazuje na atrakcyjność lokali handlowych na poziomie parteru inwestycji mieszkaniowych ze względu na znacznie wyższe ceny możliwe do uzyskania, w przeciwieństwie do mieszkań na tej kondygnacji. Mieszkania na parterze są uznawane przez klientów za mało atrakcyjne, co skutkuje niższym zyskiem osiąganym przez dewelopera oraz dłuższą ekspozycją mieszkań tej kategorii na rynku, podczas gdy powierzchnie komercyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. Tendencja ta dotyczy zwłaszcza lokalizacji o dużym natężeniu ruchu kołowego i znacznym przepływie ludzi.

Analiza przeprowadzona przez Dział Badań i Analiz Emmerson w listopadzie 2011 r. pozwoliła określić rynek lokali usługowych w mieszkaniowych inwestycjach wielorodzinnych na 7,5 tys. mkw. powierzchni. Ogółem w badanym okresie deweloperzy realizujący projekty mieszkaniowe w Gdańsku oferowali 91 lokali na sprzedaż. Zaledwie dwóch deweloperów zdecydowało się oprócz oferty sprzedaży przeznaczyć lokale handlowe na wynajem, choć w przypadku firmy PB Górski najem ten wiązany jest z późniejszą koniecznością wykupu lokalu. Zarówno w inwestycji Kamienice nad Motławą (PB Górski), jak i Apartamenty WaterLane (Vitania Group) warunki najmu ustalane są indywidualnie.

Zobacz także: W Warszawie rosną czynsze za biura

Najczęściej spotykane nieruchomości użytkowe posiadały średni standard oraz powierzchnię w przedziale 100–250 mkw. (stanowiły one 45% podaży). Podobnie jak w przypadku mieszkań zdecydowana część lokali handlowych oddawana jest w stanie deweloperskim. Taki obraz gdańskiego rynku powierzchni komercyjnej w projektach mieszkaniowych determinowany jest znaczącym udziałem segmentu popularnego w rynku mieszkaniowym.

Ponad 60% lokali dostępnych na rynku posiada zaplecze socjalne, standardem jest toaleta oraz indywidualne rozplanowanie przestrzeni. Średnia katalogowa cena sprzedaży dla całego miasta wyniosła 9 940 zł/mkw. i w relacji do średniej ceny gdańskich mieszkań deweloperskich na koniec III kw. 2011 r. była wyższa o 53% (6 481 zł/mkw.).

Najwyższe średnie ceny lokali użytkowych odnotowano w gęsto zaludnionych dzielnicach jak Wrzeszcz czy Piecki-Migowo oraz najatrakcyjniejszych lokalizacjach tj. w pasie nadmorskim (Przymorze) i Śródmieściu. Najtańsze powierzchnie użytkowe dostępne były w dzielnicach Zaspa Rozstaje, Suchanino oraz Jasień. Należy jednak zaznaczyć, że lokale handlowe na rynku deweloperskim oferowane są jedynie w dziesięciu dzielnicach miasta.

Zobacz także: Biurowiec Grzybowska 81: GALERIA

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lokale użytkowe położone na parterach inwestycji mieszkaniowych są dla deweloperów atrakcyjne cenowo.
Lokale użytkowe położone na parterach inwestycji mieszkaniowych są dla deweloperów atrakcyjne cenowo.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK